ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu pentru cresterea copilului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua ,
am o angajata care a luat un copil in ,,plasament familial cu plata alocatiei ,, incepand cu data de 15.11.2011. in cazul acesta ea are dreptul la concediu pentru cresterea copilului?
daca da , incepand cu ce data ? dupa 42 de zile de la nasterea copilului sau mai devreme ?
multumesc

Georgeta Bojin
 User  Georgeta Bojin
a intrebat la 18 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Nov. 2011
ART. 8 - OUG 111/2011

2 Beneficiaz?? de acelea??i drepturi ??i una dintre persoanele care a adoptat copilul, c??reia i s-a ??ncredin??at copilul ??n vederea adop??iei sau care are copilul ??n plasament ori ??n plasament ??n regim de urgen????, cu excep??ia asistentului maternal profesionist care poate beneficia de aceste drepturi numai pentru copiii s??i, precum ??i persoana care a fost numit?? tutore.
3 ??n situa??ia persoanelor prev??zute la alin. 2, acordarea drepturilor prev??zute la art. 2,
respectiv la art. 7 se face ??in??ndu-se seama de perioada de 12 luni anterioare celei ??n care, dup?? caz, s-a aprobat adop??ia, a fost f??cut?? ??ncredin??area, s-a instituit plasamentul sau tutela.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Nov. 2011
Salariata in cauza are dreptul la concediu crestere copil cu plata indemnizatiei aferente potrivit prevederilor OUG 111/2010. Aceasta idemnizatie se acorda in baza stagiului minim de cotizare de 12 luni anterioare celei in care a avut loc adoptia sau luarea in palasament a copilului respectiv. Indemnizatia se acorda dupa minim 42 de zile de la nasterea copilului persoanei in calitate de mama sau parinte bilogic al copilului.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns