ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

declarare personal care lucreaza noaptea


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Acum un an si ceva am facut o adresa catre ITM prin care declaram intr-un tabel persoanele care lucreaza noaptea.Nu stiu pt. ce era asta dar intre timp acei oameni au plecat din firma noastra.Acum sunt altii care efectueaza ore de noapte.Problema este ca ei pot lucra intre 8 si 80 ore de noapte pe luna.Trebuie sa fac lunar actualizarea acestei liste si unde o depun?Unde prevede ca trebuie declarat la ITM personalul care lucreaza noaptea?

Adaugata in: Legislatia muncii
Gabriela Arghir
 User  Gabriela Arghir
a intrebat la 26 Oct. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Oct. 2011
am vreo 4 angajati care lucreaza ocazional ore de noapte.Adica intre 8 si 72 ore pe luna.Si asta nu in fiecare luna.Ci o luna da, 4 nu. Luna asta am 4 angajati, peste 3 luni, sunt altii,nu mai sunt tot aia.De cate ori trebuie sa fac adresa la ITM sa-i declar?Si cand trebuie facuta adresa?la inchiderea lunii?
Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Oct. 2011
Obligativitatea angajatorului de a declara catre ITM faptul ca are salariati care efectueaza munca de noapte in mod frecvent / regulat este prevazuta in codul muncii republicat - legea 53/2003 modificata si completata prin legea 40/2011.

Art. 125
6 Angajatorul care, in mod frecvent, utilizeaza munca de noapte este obligat sa informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de munca.

Motivul pentru care ITM solicita acest lucru este acela de a putea fi suprevegheata respectarea prevederilor legale privind munca de noapte.



Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns