ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Plata retroactiva vechime in munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.

La angajare, dintr-o eroare, nu am adus toate actele care dovedesc vechimea mea in munca. Am fost incadrat cu gradatia 3. (13 ani vechime).

Am solicitat o adeverinta la casa de pensii prin care se atesta ca am contribuit 15 ani si 9 luni. (gradatia 4 din Ianuarie 2020).

Am facut rost de adeverintele de vechime lipsa si le-am adus noului angajator.

Noul angajator spune ca nu poate sa-mi plateasca retroactiv vechimea in munca, (din Ianuarie 2020 pana in Septembrie 2020 - 9 luni) si ca se va lua in calcul vechimea incepand cu Octombrie 2020.


Procedeaza corect angajatorul ? Exista vreo lege care reglementeaza plata retroactiva ?


Multumesc







A G-van
 User  A G-van
a intrebat la 17 Sep. 2020
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 17 Sep. 2020
Art. 16 din codul muncii republicat
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana.
;;
(4) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Sporul de vechime se acorda cu data de intai a lunii urmatoare celei in care ati prezentat angajatorului adeverinta de vechimea in munca.
Daca ati prestat activitate in baza unui CIM, sau raport de serviciu ,activitate reprezinta vechime in munca, dar daca doar ati contribuit in nume personal pe baza unui contract de asigurari sociale atunci nu este vechime in munca.


Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua! angajatorul are voie sa-mi planifice el concediu? adica sa-mi dea concediu in ce perioada vrea el?[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Oct. 2020 1 raspuns
Cu ce data trebuie sa mi se acorde indemnizatia pentru titlu stiintific de doctor, avand in vedere ca am obtinut titlul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2020 2 raspunsuri
Am lucrat cinci ani in Italia cu carte de munca. Acum lucrez in invatamant.Va rog frumos sa-mi spuneti daca pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2020 1 raspuns
In octombrie am implinit 60 ani si am o vechime de 35 ani si jumatate de munca. Locuiesc in Ploiesti (oras cuprins de...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Oct. 2020 1 raspuns
Am inplinit 60 de ani ??n luna martie.Amcontribu??ie de 30 de ani.Doresc pensionare anticipat─? cu toate penaliz─?rile...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Oct. 2020 1 raspuns