ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Postul schimbat fara acordul salariatului.


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Mi se poate schimba, fara acordul meu, postul in cadrul aceleiasi unitati? Din operator calculator in receptioner marfa, fara modificarea actelor. Ce prevede legea actuala? Este cumva un abuz? Unde sa reclam?

Adaugata in: Legislatia muncii
Razvan Miuta
 User  Razvan Miuta
a intrebat la 14 Oct. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Oct. 2011
Orice modificare a elementelor din CIM se poate face numai prin intocmirea unui act aditional, conform Codului Muncii republicat.

Art. 17 - Codul Muncii
5 Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. 3 in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

O eventual a reclamatie puteti face catre ITM.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021