ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Program redus pentru mama copilului cu handicap grav


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! In Legea nr.448/2008, art. 12, pct.d) se spune ca ?Persoana care are in ingrijire, supraveghere si intretinere un copil cu handicap beneficiaza, dupa caz, de: c) program de lucru redus la 4 ore pentru parintele care are in ingrijire copilul cu handicap grav sau accentuat, pana la implinirea de catre acesta a varstei de 18 ani, la solicitarea parintelui;?. Am aflat ulterior ca Art. 12 a fost abrogat de alin. (2) al art. VII din OUG nr. 124 din 27 decembrie 2011 publicată Ón Monitorul Oficial nr. 938 din 30 decembrie 2011. Conform OUG nr.111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor
art.32 si 33, intrucat primesc indemnizatia, pare ca nu mai am acest drept. Este adevarat? Eu sunt mama vaduva a patru copii, dintre care unul are handicap grav, asadar sunt unica sustinatoare a acestor copil. In ce conditii as putea beneficia, totusi de programul redus de lucru? Cu stima, va multumesc anticipat!

Bianca-maria Nastase
 User  Bianca-maria Nastase
a intrebat la 12 Mar. 2016
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Bianca-maria Nastase
 User Bianca-maria Nastase
a raspuns userului adriana iancu la 13 Mar. 2016
Multumesc mult pentru raspuns! Ati putea sa-mi spuneti, va rog, daca salariul se micsoreaza proportional cu cele patru ore sau ramane acelasi?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 13 Mar. 2016
OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor art 32-33, acestui drept al parintelui ii corespunde obligatia angajatorului de a-l acorda.
In situatia in care angajatorul nu indeplineste eceasta obligatie, adresati-va ITM-ului.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2020
am lucrat in perioada 29.03.80-31.12.83 in grupa 1(50%) Beneficiez de reducerea varstei de pensionare si punctaj...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Nov. 2020 5 raspunsuri
In aceasta luna am depus cerere de pensie anticipata partial.In ianuarie am dreptul la pensionare la limita de varsta....[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Nov. 2020 2 raspunsuri
Buna seara,Va deranjez in legatura cu o problema legata de obtinerea unor adeverinte pt dosarul de pensie (dosar pe care...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Nov. 2020 1 raspuns
sunt nascut in23.11.1959Lucrez din 29.08.78,in15.10.78.am intrerupt activitatea in vederea incorporarii din20.10.78,in...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2020 3 raspunsuri
Am lucrat intre anii1980-1983, 3 ani si 9 luni in mediu toxic(mercur),8ore din 8 si am primit adeverinta(acum) pt dosar...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2020 2 raspunsuri