ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Reluare activitate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Care este legea, daca exista asa ceva, prin care angajatorul este obligat ca la reluarea activitatii (revenire CIC inainte de termen) sa imi acorde acelasi post sau un post similar si in acelasi conditii salariale?

Multumesc.

Adaugata in: Legislatia muncii
Moni Eliza
 User  Moni Eliza
a intrebat la 28 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Moni Eliza
 User Moni Eliza
a raspuns userului Ioana Popa la 02 Oct. 2012
Multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 28 Sep. 2012
Legea nr. 202/2002 privind egalitatea de şanse şi de tratament ?ntre femei şi bărbaţi ?n domeniul muncii

Art. 10
(7) La ?ncetarea concediului de maternitate sau a concediului de creştere şi ?ngrijire a copilului ?n v?rstă de p?nă la 2 ani, respectiv 3 ani ?n cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se ?ntoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, av?nd condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice ?mbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul ?n timpul absenţei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 28 Sep. 2012
Contractul dumneavoastra a fost doar suspendat pe perioada concediului pentru cresterea copilului. La reluarea activitatii va continuati munca in baza contractului de munca incheiat cu angajatorul O eventuala modificare a acestuia, obligatoriu trebuie consemnata intr-un act aditional incheiat intre angajator si dumneavoastra, Codul muncii reglementeaza toate situatiile privind incheierea, modificarea, suspendarea , incetarea CIM.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri