ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Revisal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un angajat are cim pe durata determinata care expira la 31.12.2011. Cum procedez cu completarea Revisalului, ptr urmatoarele variante: daca vreau sa ii prelungesc contractul tot pe determinat sau pe nedeterminat?

Adaugata in: Legislatia muncii
Cristina Kcrista
 User  Cristina Kcrista
a intrebat la 21 Nov. 2011
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mari Mari
 User Mari Mari
a raspuns userului Ioana Popa la 21 Nov. 2011
Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Mari Mari la 21 Nov. 2011
Se poate, doar daca prelungirea se face pentru o alta perioada determinata, in vederea indeplinirii unor proiecte clar definite.

Art. 82
3 Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.


Prelungirea se poate face si pe data de 31.12, daca aceasta este ultima zi de lucru a salariatului, fara nici o problema, si inregistrata in Revisal in maxim 19 zile de la data intocmirii, potrivit HG 500/2011.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mari Mari
 User Mari Mari
a raspuns userului gabriela Arghir la 21 Nov. 2011
nu se poate face act aditional de prelungire/modificare a naturii CIM in termen de 20 de zile de la expirarea termenului CIM? :-s

Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns la intrebare la 21 Nov. 2011
Inregistrezi prelungirea contractului ,pana cand vrei,pana cel mai tarziu pe 30 Decembrie 2011.Sau daca vrei pe nedeterminata, modifici felul contractului, din determinata in nedeterminata pana cel tarziu pe 30 Dec.2011

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Ioana Popa Gratiela Petrescu Radu Anton Marius Ion G Stancu George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 6 raspunsuri