ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

somaj tehnic


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca in timpul somajului tehnic se poate lua concediu medical si daca acesta poate fi platit de unitate?
Multumesc!

Oprean Daniela
 User  Oprean Daniela
a intrebat la 20 Sep. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului oprean daniela la 24 Sep. 2013
In cazul somajului tehnic (reducere sau intrerupere temporara a activitatii in termeni legislativi) se platest toate contributiile pentru indemnizatie, ea este venit salarial (75% din salariul de baza). Numai pentru anul 2010 au existat astfel de scutiri, prin act normativ, in prezent ele nu mai sunt in vigoare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului oprean daniela la 24 Sep. 2013
Nu imi dau seama care neclaritatea in acea informatie. Angajatorul are posibilitatea de a-si recupara banii pentru concediile medicale de la Casa de Sanatate, pentru perioada suportata conform legii din FNUASS (Fondul National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate).

ART. 82 - Ordin 60/32 din 2006
Indemnizaţiile pot fi solicitate, pe baza actelor justificative, în termen de 90 zile de la data la care beneficiarul era în drept să le solicite. Cuantumul indemnizaţiilor astfel solicitate se achită la nivelul cuvenit în perioada prevăzută în certificatul medical.

ART. 36 - OUG 158/2005
(1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru plată.
(2) Certificatul de concediu medical se prezintă plătitorului până cel mai târziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul.
(3) Plata indemnizaţiilor se face lunar de către:
a) angajator, cel mai târziu odată cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivă, pentru asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (1) lit. A şi B;
b) instituţia care administrează bugetul asigurărilor pentru şomaj, până la data de 10 a lunii următoare celei pentru care s-a acordat concediul medical;
c) casa de asigurări de sănătate, până la data de 10 a lunii următoare celei pentru care s-a acordat concediul medical, pentru asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (2) şi pentru persoanele prevăzute la art. 23 alin. (2) şi la art. 32.

ART. 1
(1) Persoanele asigurate pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate în sistemul de asigurări sociale de sănătate, denumite în continuare asiguraţi, au dreptul, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, pe perioada în care au domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României, la concedii medicale şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, dacă:
A. desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă sau în baza raportului de serviciu;
B. desfăşoară activităţi în funcţii elective sau sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevăzute la lit. A;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oprean Daniela
 User Oprean Daniela
a raspuns userului Ioana Popa la 22 Sep. 2013
Va mulumesc pentru raspuns ma lamuriti va rog cu ultima parte si anume ca angajatorul va putea solicita restituirea banilor de care Casa de Sanatae dupa ce plateste salariatului indemnizatia cuvenita.?

Si inca o intrebare:
In cazul somajulu tehnic contractual de munca fiind suspendat ,se retine si vireaza contributia angajat/angajator de somaj sau angajatul/angajatorul este scutit de plata acestei contributii ptca in Codul Fiscal spune ca sunt exceptate de la plata contributiilor de asigurari somaj aferente perioadei pentru care rapoprturile de munca sunt suspendate potrivit legii.
Va multumesc mult pt amabilitate si raspus.O zi placuta!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Sep. 2013
Da, se poate. Se va inceta perioada de suspendare a contractului pentru somaj tehnic pentru ca in baza concediului medical se va aplica o suspendare de drept. Salariatul va primi indemniazatie medicala pe durata conceidului, calculata in baza mediei veniturilor brute din cele 6 luni anterioare celei de concediu medical si care au stat la baza realizarii stagiului de cotizare. Primele 5 zile sunt suportate din bugetul unitatii, iar restul incepand cu ziua a 6-a se suporta de catre FNUASS. Angajatorul va putea solicita restituirea banilor de catre Casa de Sanatate, dupa ce in prealabil plateste salariatului indemnizatia cuvenita.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua,Sunt pensionat din data de 14.02.2020. De la data pensionarii, mi-am desfasurat in continuare activitatea ca...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2021 3 raspunsuri
Buna ziua am 55 de ani trei copii am cotizat 20 de ani si de 8 ani sunt pensionara de boala imi puteti spune la ce...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Ian. 2021 1 raspuns
Buna ziua , sunt .n?scut ??n 1963 ,am 40 de ani vechime ??i cotiza??ie acum nu ??tiu armata daca se pune de 1,4luni am...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Ian. 2021 1 raspuns
As dori sa stiu la ce data ma pot pensiona anticipat : barbat nascut in august 1960 - stagiu de cotizare 31 ani si 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Ian. 2021 3 raspunsuri
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati cu o intrebare: am o salariata pensionata pe caz de boala, este angajata din 2006 cu 4...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Ian. 2021 3 raspunsuri
Buna ziua! As dori o lamurie referitoare la legea pensiei actuala si legea pensiei care va intra in vigoare incepand cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2021 1 raspuns