ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

anul V de facultate se socoteste la vechimea in munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Intre anii 1969- 1973 am urmat curs de zi, facultatea de fizica, finalizata cu diploma de licenta.
Am urmat, conform legislatiei de atunci, anul V de facultate, obtinand o diploma de specializare, dupa care am fost repartizat in productie. La pensie se va lua in calcul 4 sau de 5 ani de facultate.
Multumesc anticipat,
Costica Gheorghe

Costica Gheorghe
 User  Costica Gheorghe
a intrebat la 16 Dec. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Dec. 2014
La pensionare se iau in calcul studiile universitare sau post universitare, cat timp nu exista stagiu de cotizare la pensie realizat pe parcursul lor prin plata contributiei. Daca aveti mai multe institutii de invatamant absolvite se va lua in calcul numai una din ele, la alegere, cu conditia amintita.

Art. 49 - Legea pensiilor nr. 263/2010
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
...
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
...
(2) Asiguratii care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior, conform prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.
(3) Persoanele prevazute la alin. (1) beneficiaza de perioadele asimilate daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile prezentei legi.
(4) Perioadele asimilate prevazute la alin. (1) se valorifica pentru obtinerea prestatiilor de asigurari sociale in conditiile prevazute de prezenta lege.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Un fost angajat, pensionat de la institutia noastra, a avut un contract individual de munca pe perioada determinata de 3...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Sep. 2021 1 raspuns
In perioada 1989-1993 am lucrat la TCL Cernavoda, apoi si-a schimbat numele TAGCM - Constanta. Am nevoie sa scot...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2021 5 raspunsuri
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: lucrez la o institutie care momentan nu este institutie publica si tin locul unei...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2021 2 raspunsuri