Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cand se depune dosarul de pensie pentru limita de varsta?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca, din motive medicale (concediu medical cod 14), nu pot depune dosarul de pensie pentru limita de varsta, care sunt consecintele? Ce se intampla daca dosarul va fi depus peste cateva luni, cand voi avea capacitatea fizica de a ma ocupa de aceasta problema ? Ce risc eu ca angajat aflat in concediu medical? Aceste intrebari vin in completarea postarii mele de mai devreme. Multumesc anticipat!

Gabriela Iotta
 User  Gabriela Iotta
a intrebat la 29 Ian. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Iotta
 User Gabriela Iotta
a raspuns userului adriana iancu la 04 Feb. 2016
Scuze pt bilibistroci. Mai trimit o data.
Buna ziua, revin cu o noua intrebare. Am gasit noi informatii legate de situatia mea de pensionabila si cu CM pe cod 14, suprapus cu data incetarii de drept a CIM, expusa in postarile anterioare. Iata reglementarile: conform ORDINULUI Nr. 60/32 din 27 ianuarie 2006
pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta?? a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurÄari sociale de santate (publicat in M.Of. 147/16.01.2006), respectiv
ART. 62:
In cazul in care, potrivit legii, angajatorul isi suspenda temporar activitatea
sau activitatea acestuia inceteaza prin: divizare ori fuziune, dizolvare,
reorganizare, lichidare, reorganizare
judiciarÄa, lichidare judiciara, faliment sau
prin orice altÄa modalitate prevazuta de lege, drepturile prevazute la art. 2 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, care s-au nascut
anterior ivirii acestor situatii, se achita din bugetul Fondului nartional unic de
asigurari sociale de sanatate de catre casele de asigurari de sanatate;
ART. 63
Prevederile art. 62 se aplica si in situatia in care a expirat termenul pentru
care a fost incheiat contractul individual de munca, contractul de administrare
ori de management, a expirat termenul pentru care a fost exercitata functia
publica ori a expirat mandatul in baza caruia a desfasurat activitate in functii
elective sau in functii numite in cadrul autoritattii executive, legislative
ori judecatoresti si
ART. 93
(1) Drepturile la concedii si indemnizatii care s-au nascut anterior situatiei
de incetare a activiatii angajatorului sau inainte de expirarea termenului
pentru care a fost incheiat contractul individual de munca, contractul de
administrare ori de management, a expirat termenul pentru care a fost
exercitata functia publica ori a expirat mandatul in baza caruia a desfaurat
activitate in functii elective sau in functii numite in cadrul autoritatii executive,
legislative ori judecatoresti se achita din bugetul Fondului national unic de
asigurari sociale de sanatate.
(1^1) Plata indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate, pentru
drepturile care s-au nascut anterior situatiilor prevazute la alin. (1), se
efectueaza pana la incetarea situatiei care a determinat necesitatea eliberarii
de certificate medicale.
(2) In vederea preluarii in plata din Fondul national unic de asigurari sociale
de sanatate a drepturilor care s-au nascut anterior situatiilor prevazute la alin. (1), angajatorii sau, dupa caz, persoanele interesate depun urmatoarele acte la
casele de asigurari de sanatate:
a) lista angajatilor aflati in platÄa de indemnizatii de asigurari sociale de
sanatate;
b) situatia platii lunare a drepturilor pana la data depunerii documentatiei;
c) actul legal prin care s-a dispus incetarea raportului de munca, cu indicarea
temeiului legal;
d) actele medicale si alte acte prevazute de lege pentru acordarea drepturilor;
e) In cazul expirarii termenului pentru care a fost incheiat contractul
individual de munca, se mai depune si copia de pe contractul individual de
munca, cu viza inspectoratului teritorial de munca, dupa caz;et urm.
As dori sa stiu daca, in situatia mea, nu e normal sa beneficiez de prevederile articolelor de mai sus, angajatorul meu trebuind sa faca demersul sau ar trebui sa ma adresez CNAS. Mie mi se pare ca ma incadrez in aceste prevederi legale. Va multumesc din suflet pentru o lamurire.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Iotta
 User Gabriela Iotta
a raspuns userului adriana iancu la 04 Feb. 2016
Buna ziua, revin cu o noua intrebare. Am gasit noi informatii legate de situatia mea de pensionabila si cu CM pe cod 14, suprapus cu data incetarii de drept a CIM, expusa in postarile anterioare. Iata reglementarile: conform ORDINULUI Nr. 60/32 din 27 ianuarie 2006
pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor OrdonanÅ£ei de urgenÅ£Ä?? a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile Å??i indemnizaÅ£iile de asigurÄ??ri sociale de sÄ??nÄ??tate (publicat in M.Of. 147/16.01.2006), respectiv
ART. 62:
Ãn cazul în care, potrivit legii, angajatorul îÅ??i suspendÄ?? temporar activitatea
sau activitatea acestuia înceteazÄ?? prin: divizare ori fuziune, dizolvare,
reorganizare, lichidare, reorganizare
judiciarÄ??, lichidare judiciarÄ??, faliment sau
prin orice altÄ?? modalitate prevÄ??zutÄ?? de lege, drepturile prevÄ??zute la art. 2 alin. (1) din OrdonanÅ£a de urgenÅ£Ä?? a Guvernului nr. 158/2005, care s-au nÄ??scut
anterior ivirii acestor situaÅ£ii, se achitÄ?? din bugetul Fondului naÅ£ional unic de
asigurÄ??ri sociale de sÄ??nÄ??tate de cÄ??tre casele de asigurÄ??ri de sÄ??nÄ??tate;

ART. 63
Prevederile art. 62 se aplicÄ?? Å??i în situaÅ£ia în care a expirat termenul pentru
care a fost încheiat contractul individual de muncÄ??, contractul de administrare
ori de management, a expirat termenul pentru care a fost exercitatÄ?? funcÅ£ia
publicÄ?? ori a expirat mandatul în baza cÄ??ruia a desfÄ??Å??urat activitate în funcÅ£ii
elective sau în funcÅ£ii numite în cadrul autoritÄ??Å£ii executive, legislative
ori judecÄ??toreÅ??ti si
ART. 93
(1) Drepturile la concedii Å??i indemnizaÅ£ii care s-au nÄ??scut anterior situaÅ£iei
de încetare a activitÄ??Å£ii angajatorului sau înainte de expirarea termenului
pentru care a fost încheiat contractul individual de muncÄ??, contractul de
administrare ori de management, a expirat termenul pentru care a fost
exercitatÄ?? funcÅ£ia publicÄ?? ori a expirat mandatul în baza cÄ??ruia a desfÄ??Å??urat
activitate în funcÅ£ii elective sau în funcÅ£ii numite în cadrul autoritÄ??Å£ii executive,
legislative ori judecÄ??toreÅ??ti se achitÄ?? din bugetul Fondului naÅ£ional unic de
asigurÄ??ri sociale de sÄ??nÄ??tate.

(1^1) Plata indemnizaÅ£iilor de asigurÄ??ri sociale de sÄ??nÄ??tate, pentru
drepturile care s-au nÄ??scut anterior situaÅ£iilor prevÄ??zute la alin. (1), se
efectueazÄ?? pânÄ?? la încetarea situaÅ£iei care a determinat necesitatea eliberÄ??rii
de certificate medicale.

(2) Ãn vederea preluÄ??rii în platÄ?? din Fondul naÅ£ional unic de asigurÄ??ri sociale
de sÄ??nÄ??tate a drepturilor care s-au nÄ??scut anterior situaÅ£iilor prevÄ??zute la alin. (1), angajatorii sau, dupÄ?? caz, persoanele interesate depun urmÄ??toarele acte la
casele de asigurÄ??ri de sÄ??nÄ??tate:
a) lista angajaÅ£ilor aflaÅ£i în platÄ?? de indemnizaÅ£ii de asigurÄ??ri sociale de
sÄ??nÄ??tate;
b) situaÅ£ia plÄ??Å£ii lunare a drepturilor pânÄ?? la data depunerii documentaÅ£iei;
c) actul legal prin care s-a dispus încetarea raportului de muncÄ??, cu indicarea
temeiului legal;
d) actele medicale Å??i alte acte prevÄ??zute de lege pentru acordarea drepturilor;
e) în cazul expirÄ??rii termenului pentru care a fost încheiat contractul
individual de muncÄ??, se mai depune Å??i copia de pe contractul individual de
muncÄ??, cu viza inspectoratului teritorial de muncÄ??, dupÄ?? caz;et urm.

As dori sa stiu daca, in situatia mea, nu e normal sa beneficiez de prevederile articolelor de mai sus, angajatorul meu trebuind sa faca demersul sau ar trebui sa ma adresez CNAS. Mie mi se pare ca ma incadrez in aceste prevederi legale. Va multumesc din suflet pentru o lamurire.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Gabriela Iotta la 03 Feb. 2016
De la data incetarii contractului sunteti asigurata 3 luni.
Normele metodologice de aplicare ale ordinului 617/2007, art 2 alin 3 care stipuleaza ca "drepturile de asigurare inceteaza dupa 3 luni de la ultima plata".
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Iotta
 User Gabriela Iotta
a raspuns la intrebare la 02 Feb. 2016
Multumesc, dar problema mea este ca nu inteleg/stiu ce se intampla cu indemnizatia de concediu medical si cu calitatea mea de asigurat al CNAS: raman si fara indemnizatie si nu mai sunt nici asigurat, namaiavand CIM? Eu sunt sub tratament (boala cod 14). Cum voi mai beneficia de gratuitate daca raman fara CIM? Angajatorul ma poate ajuta in vreun fel? Pana va veni decizia de la Casa de Pensii (probabil 2-3 luni) eu a cui sunt? Fara indemnizatie, fara salariu/pensie... Din ce am citit, nu am gasit un caz similar si nici raspunsurile primite nu m-au ajutat. Imi cer scuze si va rog sa dezvoltati un pic. Se apropie data "fatidica" si nu stiu ce sa fac, pentru ca nu stiu care sunt exact consecintele. Va multumesc pentru rabdare!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 30 Ian. 2016
Chiar daca nu depuneti dosarul de pensionare contractul individual de munca tot inceteaza de drept.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2020
firma ma obliga sa platesc eu medicina muncii anuala cui ma pot adresa cu reclamatie deoarece nu angajatul trebuie sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua, sunt nascuta la 2.09.1964, lucrez de la 01.03.1984 ,in perioada 15.06.1984-01.10.1994 am lucrat in grupa 2(...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua! Sunt nascut in data de 27.09.1968, lucrez din data de 17.09.1986, am lucrat 4 ani si 3luni in grupa deosebita...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua!In perioada 2011-2013 am obtinut venituri din 4 surse: loc de munca cu contract individual de munca si...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua , as vrea sa stiu daca un pensionar anticipat partial este considerat asigurat la sistemul de sanatate ? Deci...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Ian. 2020 1 raspuns