ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

cand se poate mama pensiona de urmas?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna, va rog sa imi spuneti cand va putea beneficia mama de pensia de urmas la limita de varsta, avand in vedere ca nu a fost angajata niciodata. nascuta 26.07.1960, a fost casatorita 39 ani, tata a decedat 16.01.2019, acum mama beneficiind de pensie de urmas 6 luni. va multumesc

Adaugata in: Pensii Pensie urmas
Valeria Lazar
 User  Valeria Lazar
a intrebat la 01 Mar. 2019
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 02 Mar. 2019
Anul 2022 luna Mai la virsta standard de pensionare de 61 ani si 10 luni
Art. 85 din Legea 263 din 2010
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

Alte intrebari despre Pensii

Eroare conectare :