ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

cand si cum pot depune dosar de pensie de sotie-supravietuitoare?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Sunt Ion Nica din Oltenita, jud. Calarasi, nascuta la 12.09.1954, am sotul decedat din anul 2000, are o vechime in munca de 18 ani; sunt mama a 6 copii;
- cand pot depune dosarul de pensionare ca sotie-supravietuitoare?si
- pot trimite dosarul prin posta la casa judeteana de pensii Calarasi? Pentru ca subsemnata am grija de fiul fiicei mele din Spania (stau acolo 6 luni pe an);

Multumesc,

Am rugat-o pe vecina mea, dna contabil Niculescu Mariana sa trimita acest mail ptr. o informare corecta, legala.

Mariana Niculescu
 User  Mariana Niculescu
a intrebat la 19 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului mariana niculescu la 19 Mar. 2014
Dat fiind faptul ca sotul dvs nu era pensionar la data decesului, nu aveti dreptul, asa cum v-a spus si dna Ganea, la pensie de urmas, conform legii.

Puteti incerca insa sa depuneti dosarul pentru pensie limita de varsta, incepand cu luna iulie 2014, dupa ce impliniti varsta de 59 ani si 10 luni, daca la acea data veti indeplini conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 8 luni . Stagiul complet de cotizare in raport cu data nasterii dvs. este de 29 ani si 8 luni.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Niculescu
 User Mariana Niculescu
a raspuns userului Georgeta Ganea la 19 Mar. 2014
sotul meu cand a decedat avea varsta de 37 ani;era in campul muncii,nu pensionar;subsemnata aveam grija de al 6-lea copil care avea varsta de 8 luni de zile;subsemnata in sept.fac 60 de ani;in anul 2000 cand sotul a decedat eu nu am cerut nici un fel de pensie ptr.copiii mei;pana cum eu am spalat la scari de blocuri si am facut curatenie in casa pentru diverse familiii;facand 60 de ani in sept.poate beneficiez de ceva.astept.rasp.

multumesc frumos,
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 19 Mar. 2014

Pensia de urmas se poate obtine doar in conditiile de la acest articol din Legea 263 din 2010
Art. 83
Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.
Daca sotul cand a decedat nu era pensionar si nu indeplinea conditiile de pensie la data cand a decedat nu aveti drept de pensie de urmas.
Copiii au beneficiat de pensie de urmas?

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021