ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Ce beneficiem daca muncim dupa pensionare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Va prezint urmatoarea situatie:
Barbat, 60 de ani, pensionar miliar la 55 de ani dupa 37 de ani de activitate.
Dupa pensionare, imediat, in luna urmatoare s-a reangajat cu carte de munca, norma intreaga in cadrul unei societati comerciale private, au trecut 5 ani si lucreaza in continuare.
Intreabarea ar fi: cand si cum, anii de munca de dupa pensionarea din armata vor fi fructificati?
Se va mari pensia militara?
Se va acorda o alta pensie "civila"?

Multumesc anticipat pentru raspuns!


Dan Dan
 User  Dan Dan
a intrebat la 25 Iul. 2021
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 26 Iul. 2021
DA, se va recalcula pensia adaugandu-se stagiul de cotizare realizat dupa data pensionarii.Nu este un termen chiar si o luna lucrata in plus se valorifica.Faceti cerere de recalculare a pensiei Art. 107 din Legea 263 din 2010
;;;;
(4) Pensionarii pentru limita de varsta care, dupa data inscrierii la pensie, realizeaza stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, in conditiile legii.
(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.


Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Un fost angajat, pensionat de la institutia noastra, a avut un contract individual de munca pe perioada determinata de 3...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Sep. 2021 1 raspuns
In perioada 1989-1993 am lucrat la TCL Cernavoda, apoi si-a schimbat numele TAGCM - Constanta. Am nevoie sa scot...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2021 5 raspunsuri
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: lucrez la o institutie care momentan nu este institutie publica si tin locul unei...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2021 2 raspunsuri