ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Ce consecinte sunt daca firma nu e instiintata de decizia de pensionare?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Am 62 de ani si lucrez la o firma privata, avand CIM incheiat pe perioada nederminata.

La 14.02.2020 am iesit la pensie pentru limita de varsta (beneficiind si de 16 ani de gr.a-II-a), primind in plic (data Postei: 18.03.2020) decizia de pensionare.

Din 14.02.2020 si pana in prezent, am lucrat si inca mai lucrez in regim normal (cf. aceluiasi CIM) la firma privata angajatoare, intelegand ca nu exista obligativitatea angajatului sa anunte firma ca a iesit la pensie pentru limita de varsta

In fapt, am asteptat trecerea celor 45 de zile de la comunicare -in cazul meu, de la 18.03.2020- despre care se face vorbire in decizia de pensionare, termen dupa care decizia neatacata in instanta ramane definitiva.

Codul Muncii, Art.56, alin.1, litera (c), spune (citez):
"Contractul individual de munc─? existent ??nceteaz─? de drept la data ??ndeplinirii cumulative a condi??iilor de v??rst─? standard ??i a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau (...) la data comunic─?rii deciziei de pensie ??n cazul (...) pensiei pentru limit─? de v??rst─? cu reducerea v??rstei standard de pensionare;(...)"

Deci: se pare ca la 18.03.2020, CIM a incetat de drept; pe 04.05.2020 decizia de pensionare a devenit permanenta.

Intrebari:
- daca, cf. Codului Muncii (vezi mai sus), contractul meu a incetat de drept la 18.03.2020, pe ce baza legala am lucrat si inca mai lucrez?
- trebuie sa returnez drepturile banesti incasate intre timp?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Cu respect,
Dragos


Dragos Anghel
 User  Dragos Anghel
a intrebat la 16 Mai. 2020
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Dragos Anghel la 18 Mai. 2020
Va multumesc pentru astfel de aprecieri.Cred ca este cel mai frumos gest pe care l-am primit decand activez ca voluntar pe acest site., si sunt ani buni, din 2011.Stati linistit ca nu ati gresit cu nimic si respect foarte mult corectitudinea dvs.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dragos Anghel
 User Dragos Anghel
a raspuns userului georgeta ganea la 18 Mai. 2020
Va multumesc frumos pentru aceste informatii de care aveam mare nevoie ca sa stau linistit!
Ca intotdeauna, profesionalismul si promptitudinea cu care mi-ati oferit informatii (si nu numai acum), imi creeaza un sentiment profund de apreciere si respect! Nu port (desi mi-ar face placere sa se revina la moda anilor '40), dar daca as avea palarie, mi-as scoate-o cu reverenta si respect in fata dvs.!
Va multumesc!
Dragos Anghel
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 17 Mai. 2020
Nu , nu v-a incetat CIM atat cat dvs nu ati prezentat decizia de pensionare.Dat fiind ca ati beneficiat de pensie la limita de varsta cu reducerea varstei decizia este a dvs cand veti anunta angajatorul de faptul ca ati intrat in pesesia deciziei de pensionare.
Nu , nu trebuie sa returnati angajatorului drepturile salariale dobandite pe seama muncii prestate
Pensia la limita de varsta se poate cumula cu drepturile salariale

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Se da urm speta: persoana angajat─? dore??te s─? ????i continue activitatea si dupa varsta de pensionare. A...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Mai. 2021 1 raspuns
In anul 2015 m-am angajat la o firma incepand cu 01 iunie si pentru cele 7 luni lucrate aveam dreptul la 12 zile de...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Mai. 2021 1 raspuns