ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

comparatie pensie de invaliditate, fata de pensia la limita de virsta


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In urma unui accident de munca se ajunge la pensie de invaliditate.
La momentul indeplinirii conditiilor de pensionare la limita de virsta. Cuantumul pensiei la limita de virsta, va fi mai mare decit al celei de invaliditate?
Multumesc!

Adaugata in: Pensii
Viorica Toma
 User  Viorica Toma
a intrebat la 06 Mar. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 07 Mar. 2012
Pensia de invaliditate se acorda in functie de gradul de invaliditate si stagiul minim de cotizare prevazut de lege. Oricare dintre pensii poate fi mai mare decat cealalta.

In situatia dumneavoastra se va acorda, conform legii, pensia cea mai avantajoasa.

Legea 263/2010

Art. 82
1 La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
2 In situatia prevazuta la alin. 1 se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.



Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Ioana Popa G Stancu Marius Ion George Andreescu Gratiela Petrescu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns