Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Dosar pensionare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, In septembrie indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta. Pentru completarea dosarului mai am nevoie de adeverinta de la locul de munca unde lucrez, dar angajatorul mi-a spus ca adeverinta trebuie sa o iau de la Casa de pensii. Asa este? Multumesc anticipat, cu mult respect.

Florea Mares
 User  Florea Mares
a intrebat la 26 Iun. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului florea mares la 26 Iun. 2014
Cu multa placere si succes!

Exista si in Codul muncii chiar o prevedere referitoare la obligatia angajatorului de a va elibera acea adeverinta, cat si in HG 500/2011 unde apare si un termen de 15 zile de la data inaintarii cerereii, timp in care angajatorul trebuie sa elibereze documentul cerut. Refuzul sau poate fi sanctionat de inspectorii ITM cu amenda daca depuneti o sesizare in acest sens.

Art. 34 - Codul muncii
........
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.

Art. 260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.........
b) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 34 alin. (5), cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei;

HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor:

Art. 8
..........
(3) La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
.........
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Art. 9
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
.........
h) refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat;
..........
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
..............
e) cea prevazuta la lit. h) si j) cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Florea Mares
 User Florea Mares
a raspuns userului Ioana Popa la 26 Iun. 2014
Da, asa banuiam ca este. Trebuie sa insist pe langa dl. angajator. Cu multumiri si mult respect, Mares
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Iun. 2014
Va trebuie o adeverinta de vechime de la angajatorul dvs ca sa puteti include la dosar si perioada lucrata la el, sa fie luata in considerare pentru stabilirea pensiei. Nu o obtineti de la Casa de pensii aceasta adeverinta, ci de la angajator. Este obligat sa o elibereze la cererea dvs.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2020
Am depus dosarul de pensie pe 09.12.2019 la limita de varsta cu reducerea varstei standar. Decizia de pensie am primit-o...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Feb. 2020 1 raspuns
1. data nasterii 07mai19622. vechime in munca=33ani si 7luni( fara perioada de somaj). Voi lucra panala data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2020 1 raspuns
Buna ziua.As dori s─? ??tiu dac─? pot beneficia de al doilea concediu de cre??tere copil daca primul se termina pe data...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2020 1 raspuns
Buna ziua. La angajare, pe l??ng─? adeverin??a obi??nuit─? de la medicul de familie, este obligatoriu si dosarul de...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Feb. 2020 1 raspuns