Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Este obligatoriu sa eliberam adeverinta pentru dosar pensie dupa 01.01.2011?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua si multumiri pentru raspunsuri la intrebarile mele!
Am o doamna care se pensioneaza la 1 septembrie 2015. La Oficiul Judetean de pensii i se solicita la dosar si adeverinta cu sporuri si salarii si dupa 01.01.2011.
Din ce am inteles eu conform art.23 al.(1) la normele de aplicare ale HG 257/2011 cel care are calitatea de asigurat in continuare si dupa decembrie 2010, n-ar mai avea nevoie de acea adeverinta.
Cum este corect?
O zi buna!

Adaugata in: Pensii
Liliana Cornea
 User  Liliana Cornea
a intrebat la 22 Iun. 2015
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Niculae Tudose la 22 Iun. 2015
.Pe perioada cat ati contribuit in nume personal, pe baza de contract de asigurare cu casa de pensie evident nu aveti nevoie de adeverinta.Informatiile privind stagiul de cotizare si venitul se regasesc pe CNP -ul dvs. la casa de pensie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Niculae Tudose
 User Niculae Tudose
a raspuns userului georgeta ganea la 22 Iun. 2015
Buna ziua
Intreb si eu ..De unde se poate lua aceasta adeverinta.?mentionez ca am lucrat pina in anul 2007 dupa care am incheiat contractul de munca cu respectiva firma .Ulterior platind din mina cas direct la casa de pensii pina in anul 2012 asta pt a-mi complecta stagiul.Deci intrebare cine i-mi elibereaza aceasta adeverinta,de unde o cer?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 22 Iun. 2015
Da, la depunerea dosarului de pensie este nevoie de acea adeverinta cu stagiul de cotizare realizat dupa data de 01,01.2011 la zi deoarece incepand cu aceasta data prin D112 informatiile se transmit la ANAF nu la casa de pensie.Nu este insa nevoie de adeverinta cu sporuri deoarece aceasta declaratie cuprinde venitul brut in care intra si sporurile de orice fel si care intra la calculul CAS..

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2020
O angajata cu CIM pe durata nedeterminata, cu norma intrega de 8 ore/zia avut concediu medicaldin data de 20.10.2019...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mai. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua !Am o problema pentru care sunt trimis de " cunoscatori " la " cineva de la o casa de pensii " . Dar nu e...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Mai. 2020 2 raspunsuri