ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Este posibil?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
Este posibil ca un director de scoala care implineste varsta pensionarii, respectiv 64 de ani si 8 luni la jumatatea anului viitor scolar (2013-2014) sa mai poata exercita functia de conducere si dupa aceasta data? Mai ales ca este director cu delegatie pe durata determinata de 1 an scolar?
Nu se incalca Art 284 din Legea invatamantului (2011)?
Multumesc anticipat.

Adaugata in: Pensii
Silvian Floarea
 User  Silvian Floarea
a intrebat la 12 Aug. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Silvian Floarea
 User Silvian Floarea
a raspuns userului Ioana Popa la 18 Aug. 2013
Multumesc pentru raspuns dar eu nu pun la indoiala posibilitatea persoanei de a mai ramine la catedra, ci in functia de conducere. Mie mi se pare ca acest lucru inceteaza (sau macar ar trebui) de facto si de iure din ziua iesirii la pensie. El poate functiona in continuare ca profesor dar nu si ca director. Gresesc?
Multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Aug. 2013
Depinde de conditiile in care este mentinuta pe post persoana respectiva. El poate continua sa lucreze, cf. articolului amintit, inca 3 ani peste varsta de pensionare, daca postul nu poate fi ocupat.

Art. 284
(2) Personalul didactic de conducere, de ?ndrumare şi de control din ?nvăţăm?ntul de stat se pensionează la data ?mplinirii v?rstei legale de pensionare.
(3) Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic de conducere, de ?ndrumare şi de control se poate face şi ?n timpul anului şcolar, cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de ?nvăţăm?nt, respectiv al inspectoratului şcolar.
.........................
(6) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) şi (2), ?n cazul ?n care ?n unităţile de ?nvăţăm?nt normele/posturile didactice nu pot fi acoperite cu titulari, personalul didactic din ?nvăţăm?ntul preuniversitar, cu gradul didactic I sau cu titlul ştiinţific de doctor, care dovedeşte competenţă profesională deosebită, poate fi menţinut, cu aprobarea anuală a consiliului de administraţie, ca titular ?n funcţia didactică p?nă la 3 ani peste v?rsta de pensionare, la cerere, conform metodologiei aprobate prin ordin al ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului.
...............

Personal consider ca daca se respecta aceste conditii nu intra in contradictie cu art 284 mentinerea persoanei in cauza pe post, dupa pensionare.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns