ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

grupa a2a de munca nevalorificata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Sora mea este pensionata si are 63 ani
In adeverinta de la Coop Prestarea din data de 04.07.2011,se specifica ca in perioada 20.09.1971-21.02.1977 a fost incadrat in gr. A 2 a de munca in meseria de presator/ctc in procent de 100%
La sfatul doamnei de la depuneri de acte Casa de pensii am cerut o alta adeverinta in care sa se specific conditiile de lucru ale persoanei (sora mea) La data de 23.11. 2015 am primit- pe cea de a doua un pic mai complete si anume
- se certifica faptul ca a lucrat in perioada 20.09.1971-01.09.1972 in meseria de presor care se incadreaza in gr a 2 a cf.pct 40,anexa 2 /ord.50/1990 si anexa 2,pct 29 din decizia 108/90 a UCECOM
- In perioada 01.09.1972-01.11.1975,a lucrat in aceiasi sectie in aceleasi conditii in functia de ctc-ist,beneficiind de gr a 2 a munca in procent de 70%
- In perioada 01.11.1975-21.02.1977 a lucrat in meseria de strungar
Aceste date sant scrise in adeverinta
Intrebarea mea este:
Nemaifiind cazul de reducerea varstei de pensionare , poate avea vreun beneficiu financiar ,eventual marirea punctului de pensie asa cum reiese din adeverinta?
Mentionez ca tot personalul din acea perioada care s-a pensionat fiind colegi cu sora mea ,au primit acelasi tip de adeverinte si mi s-a spus ca au fost luate in considerarea la nivelul judetului Vaslui si ca nu au fost nici un fel de probleme

Aceste adeverinte au fost depuse la casa de pensii la data de 26.11.2015 iar pe data de 18.04.2016
Am primit raspuns ca?functia de CTC-ist nu se incadreaza in grupa superioara de munca?
ATAT si nici o alta vorba in plus
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc pentru raspuns


Adaugata in: Pensii Grupa a 2 a
T Doina
 User  T Doina
a intrebat la 11 Mai. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 11 Mai. 2016
Pentru a se lua in calcul grupa a II a de munca ar fi nevoie de cel putin 5 ani lucrati in aceste conditii.Din analiza adeverintelor de care faceti vorbire ,doamna are cca 4 ani si 9 luni tinand cont ca in perioada 01.09.1972 -01.11.1975 grupa s-a acordat in proportie de 70%, ceea ce inseamna in echivalent ani intregi 2 ani si 2 luni.
Art. 16 din legea pensiilor 3/1997 ,stagiu suplimentar se acorda pentru stagii de minim 5 ani in grupele I si II de munca.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns