ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

grupa II de munca la dosarul de pensie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


daca nu am specificat in cartea de munca o perioada din activitatea mea pe care am desfasurat-o in grupa II dar am adeverinta eliberata la data cind am plecat de la angajatorul respectiv prin care se precizeaza ca am desfasurat activitatea in gr. II, aceasta va putea fi luata in calcul ?

Letitia Badulescu
 User  Letitia Badulescu
a intrebat la 10 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului letitia badulescu la 13 Mai. 2013
Doamna, incercati sa va rezolvati problema.Apreciez ca este abuz din partea casei teritoriale.Adeverinta se cere tocmai pentru confirmarea muncii dvs. in conditii de grupa de munca.Faceti o scrisioare la Casa nationala de pensii. Faptul ca este sau nu trecuta perioada lucrata in conditii de grupa de munca in carnetul de munca oricum nu se ia in seama.
In plus, din cele relatate, in legislatie nu se cere niciunde aceasta obligativitate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Letitia Badulescu
 User Letitia Badulescu
a raspuns userului georgeta ganea la 11 Mai. 2013
Va multumesc f. mult. ..Din pacate la casele de pensii se dau raspunsuri total eronate,din lipsa de pregatire profesionala sau din rea-vointa.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 10 Mai. 2013
Da, potrivit acestui articol dovada lucrului in conditii de grupa a II a de munca o reprezinta adeverinta in original care sustine activitatea dvs. in aceste conditii.

ART.76 din HG 257 DIN 2010
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:
a) pentru pensia pentru limita de varsta, anticipata si anticipata partiala:
? cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 6);
? carnetul de munca (original si copie);
? carnetul de munca pentru membrii CAP (original si copie);
;;;;
? adeverinta privind conditiile de munca deosebite, speciale si/sau alte conditii (original); ;;;;

;;;Art. 158 din Legea 263 din 2010
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001.












Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri