ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Grupe Speciale si Deosebite !


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati in problema grupelor de munca.
Am iesit la pensie de invaliditate gradul 3 cu drept de munca jumatate de norma in anul 2012 pe legea 263/2010. Dupa ce am primit decizia acasa, am fost la casa de pensii si mi-am scos buletinul de calcul si adeverintele de stagiu de cotizare.Confruntandu-le am observat ca cei de la casa de pensii nu mi-au adaugat 12 luni in conditii speciale si nici 13 luni in conditii deosebite. Mentionez ca ele apar in adeverinta de stagiu de cotizare, deci sunt platite de firme. Cei de la pensii imi spun sa aduc adeverinta si aviz ITM de la fostele mele firme angajatoare, cu toate ca stiu ca din Apr. 2001 nu se mai elibereaza adeverinte. Daca sunt platite, de ce nu vor sa imi recalculeze pensia conform acelor stagii de cotizare? Alti colegi de-ai mei au beneficiat de aceste stagii. Doresc un ajutor din partea dvs.

Va multumesc !

Adaugata in: Pensii
Ovidiu George Iftene
 User  Ovidiu George Iftene
a intrebat la 18 Mar. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ovidiu George Iftene la 18 Mar. 2013
Este exclus sa nu fie valorificate la pensie perioadele in care ati lucrat in conditii deosebite sau speciale dupa data de 012,04,2001.In declaratiile privind contributiile individuale si ale angajatorului sunt evidentiate aceste perioade si se iau in calcul.Incercati sa va uitati mai atent in fisa de calcul.Ar trebui sa aveti acel spor cu care se corecteraza punctajul de 25% pentru conditii deosebite si 50% pentru conditii speciale in perioadele lucrsate in aceste conditii
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 18 Mar. 2013
Nu stiu la ce adeverinta de stagiu va referiti. aveti perioade lucrate in conditii deosebite si speciale dupa data de 01.04.2001 sigur sunt luate in calcul la pensie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ovidiu George Iftene
 User Ovidiu George Iftene
a raspuns userului georgeta ganea la 18 Mar. 2013
La mine e vorba despre anii 2001,2002,2003,2004,2007,2008.Deci dupa Aprilie 2001 cand nu se mai dadeau adeverinte, dar apar in stagiul de cotizare.Pot volorifica acele grupe care sunt imprastiate pe mai multi ani?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ovidiu George Iftene la 18 Mar. 2013
Lucrul in conditii de grupa Ia si a IIa de munca se ia in calcul numai in pe baza adeverintelor prezentate in original de la angajatorii la care ati prestat activitate.
Art. 158 din Legea 263 din 2010
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
(2) Adeverintele care atesta incadrarea persoanelor in fostele grupe I si/sau a II-a de munca sunt valorificate, numai in situatia in care au fost emise conform legii, pe baza documentelor verificabile intocmite anterior datei de 1 aprilie 2001.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ovidiu George Iftene
 User Ovidiu George Iftene
a raspuns userului georgeta ganea la 18 Mar. 2013
Deci sa inteleg ca pot cere recalcularea si fara acele adeverinte, avand numai stagiul de cotizare de la casa de pensii?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 18 Mar. 2013
Faceti solicitare de recalculare a pensiei in baza art 107 din Legea 263 din 2010.Adeverintele se elibereaza cu respectarea art 126 din hg 257 din 2011.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 6 raspunsuri