ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Informare cu privire la pensionare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Numele meu este Gabriela, am 51 de ani inca neimpliniti (nascuta pe 6 Februarie 1962). Sunt in campul muncii din luna mai 1980; am cel putin 26 de ani lucrati in grupa a II -a, un stagiu complet de cotizare (zic eu), conf. legii 341 as avea dreptul la o reducere de 5 ani, insa nu stiu daca se poate cumula reducerea din gr. a II -a cu cea din legea 341; daca da, va rog sa-mi spuneti la ce varsta as putea iesi la pensie definitiv?

Cu multumiri.

Adaugata in: Pensii
Gabriela Vladescu
 User  Gabriela Vladescu
a intrebat la 21 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 21 Oct. 2012
Potrivit art 55 tabelul 1 din Legea 263 din 2010 pentru lucru in conditii de grupa a II a de munca in program de 100% dreptul de pensie este dupa cum urmeaza.
Stagiul complet de cotizare: 32 ani si 6 luni
Virsta de pensionare: 56 ani si 2 luni (Aprilie 2018)

Art. 60 din legea 263 din 201o
(1) Reducerile varstelor standard de pensionare prevazute la art. 55, precum si cele prevazute de alte acte normative pot fi cumulate fara ca reducerea totala sa fie mai mare de 13 ani.
(2) Varstele de pensionare reduse in conditiile alin. (1) nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 52 de ani pentru barbati, respectiv de 45 de ani pentru persoanele prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2022