ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

inscrisuri in carnetul de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

mai avem o nelamurire si anume: pot exista situatii in care grupa I si a II - a de munca inscrise in carnetul de munca, anterior perioadei 01.04.2001, sa nu fie luate in considerare ca si vechime in grupa? Daca da, in ce conditii se aplica? Daca nu, avand un carnet de munca cu toate inscrisurile facute bine, de ce nu se iau in considerare?



Oana Sas
 User  Oana Sas
a intrebat la 13 Aug. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mircea Carp
 User Mircea Carp
a raspuns userului Georgeta Ganea la 20 Aug. 2013
Adeverintele eliberate conform anexei nr. 14 din HG nr. 257/2011 privind Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice,sunt necesare doar in situatia in care incadrarea in grupele superioare de munca nu poate fi dovedita prin inscrisurile din carnetul de munca, conform Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 13 Aug. 2013
Art. 76 din HG 257 DIN 2011.La dosarul de pensionare pentru recunoasterea lucrului in conditii de grupa este necesara adeverinta in orginal care sa ateste acest lucru chiar daca perioadele respective sunt sau nu consemnate in carnetele de munca
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:
a) pentru pensia pentru limita de varsta, anticipata si anticipata partiala:
? cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 6);
? carnetul de munca (original si copie);
?''''
?
? adeverinta privind conditiile de munca deosebite, speciale si/sau alte conditii (original);
'

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri