ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Munca dupa pensionare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt nascut in 15.04.1949, sunt angajat la stat.
In data de 15.01.2014 trebuie sa depun actele pentru pensionare. (Am primit informarea de la Resurse Umane).
Imi da voie legea sa mai muncesc in continuare pana intru in posesia Deciziei.
Eu as vrea sa continui sa muncesc .
Ce trebuie sa fac?
Va multumesc.

Adaugata in: Pensii
Florian Velican
 User  Florian Velican
a intrebat la 09 Dec. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 09 Dec. 2013
Daca angajatorul v-a comunicat ca trebuie sa depuneti dosarul pentru pensionare, tind sa cred ca este vorba de o pensionare pentru limita de varsta, indeplinind conditiile de pensionare la data precizata. Ceea ce inseamna ca la acea data contractul dvs de munca va expira de drept conform Codului muncii republicat.

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; [...]

Pentru a putea continua raportul de munca va trebui sa vi se incheie un nou contract, dupa expirarea celui actual. Iar acest lucru este la latitudinea angajatorului, legea nu il obliga sa va mentina in activitate daca nu doreste acest lucru si va putea scoate locul la concurs. Indiferent daca aveti sau nu decizia de pensionare, fiind vorba de limita de varsta, se intampla acest lucru, se ajunge la o incetare de drept conform articolului redat. Daca sunteti functionar public, exista o prevedere similara in legea 188/1999 si la fel, va fi necesar un nou raport de serviciu.

Daca angajatorul va dori totusi sa continue colaborarea cu dvs. va poate incadra pe perioada determinta sau nedeterminata, depinde de optiunea lui, cu conditia ca pensia dvs neta sa nu depaseasca valoarea salariului mediu brut pe tara, in prezent stabilita la 2223 de lei. Acest tip de venit se stabileste anual prin legea bugetului de stat, de regula in sens ascendent.

In mediul privat nu exista o astfel de restrictie, pensia putand atinge orice nivel in cazul unui cumul.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 09 Dec. 2013
si art 19,20 din acelasi act normativ
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 09 Dec. 2013
Continuarea activitatii se face in conditiile art 17 di 18 din Legera 329 din 2009.

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
violeta Georgescu
G Stancu Marius Ion Radu Anton Ioana Popa alexei delimart George Andreescu
TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri