ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Neplata contributiilor la pensie de catre angajator


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt angajat cu contract de munca. Angajatorul nu a platit contributiile pentru pensie, nici ale angajatorului nici ale angajatului, aproximativ 3 ani. Aceasta perioada este considerata vechime in munca? Pentru aceasta perioada cum se calculeaza punctajul pentru pensie? Daca nu sunt platite contributiile in termen de 3 ani, apare aspectul prescriptiei in care nu se mai pot plati contributiile? Cum trebuie sa procedez ca sa beneficiez de pensie, vechime si bani, pe perioada in care contributiile nu au fost platite?
Multumesc!

Nicolae Prodan
 User  Nicolae Prodan
a intrebat la 11 Apr. 2014
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 11 Apr. 2014
Nu va afecteaza la pensie faptul ca angajatorul nu a si platit CAS datorat.
Art. 31 din HG 257 din 2011
(1) In situatia persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II, III si V din lege, constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii perioadele pentru care s-au datorat contributii de asigurari sociale.
(2) In situatia persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. IV si alin. (2) din lege, constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii perioadele pentru care s-au datorat si platit contributii de asigurari sociale.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns