ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pensie de urmas


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara! Am o mica nelamurire in legatura cu pensia de urmas de care beneficiez in prezent pentru continuarea studiilor. Stiu ca beneficiez de acest ajutor pentru studii pana la varsta de 26 de ani fara a depasi varsta, dar nu inteleg ce inseamna mai exact acest lucru: la implinirea varstei se taie imediat acest ajutor? Sunt studenta in anul3, ultimul an si implinesc 26 de ani in luna aprilie 2013 iar in august se va finaliza anul 3 de facultate si as vrea sa stiu daca beneficiez pana la sfarsitul anului de scoala, mai exact pana in luna august sau acest ajutor va fi taiat la implinirea varstei (in aprilie)? Multumesc frumos! O seara placuta!

Adaugata in: Pensii
Dobre Sery
 User  Dobre Sery
a intrebat la 28 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 29 Oct. 2012
Art. 84 din Legea 263 din 2010
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
Deci, cand impliniti varsta.In mod normal inceteaza plata pensie la implinirea varstei.
;;;Art. 113
(1) In sistemul public de pensii, plata pensiei inceteaza incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze:

b) pensionarul nu mai indeplineste conditiile legale in temeiul carora i-a fost acordata pensia;

Alte intrebari despre Pensii

Expertii nostri
Ioana Popa
violeta Georgescu alexei delimart Marius Ion G Stancu adriana iancu Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 5 raspunsuri