ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pensie pentru limita de varsta


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Data nasterii 15.11.1956 , am vechime in munca 16 ani, dupa care sunt pensionata medical pana in prezent, la ce varsta ma pot pensiona pentru limita de varsta , ce conditii trebuie sa indeplinesc, ce acte imi sunt necesare? Multumesc

Violeta Suciu
 User  Violeta Suciu
a intrebat la 17 Apr. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 17 Apr. 2013
Art. 82 din Legea 263 din 2010
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 17 Apr. 2013
Indepliniti conditia de pensionare la limita de virsta dupa anul 2017 luna Iunie la virsta standard de pensionare de 60 ani si 7 .In baza art 82 din legea 263 din 2010 pensia de invaliditate se trasforma din oficiu in pensie la limita de varsta si se mentine cuantumul cel mai avantajos.
Asteptati doar decizia de pensionare.Dvs. ati depus la dosar toate actele necesare pentru pensionare, nu aveti ce sa mai depuneti.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri