ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pensii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Ma adresez dv. cu urmatoarea problama:
- Doresc sa cumulez din luna martie 2012 salariul cu pensia pt. limita de varsta.
Intrebare:
Se poate cumula functia de secretar sef salariul+indemnizatia de conducere dintr-o unitate de invatamant preuniversitar cu pensia? cu aprobarea CA din scoala. Functionam dupa L.63/2011 si L.1/2011 unde nu se specifica nimic despre cumulul personalului did. auxiliar cu pensia , nu am gasit nici in alte legi. Ce ma puteti sfatui...

Va multumesc f.f.mult,
Astept raspunsul dv.


Adaugata in: Pensii
Maria Doanca
 User  Maria Doanca
a intrebat la 19 Ian. 2012
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 22 Ian. 2012
Referitor la pensionare cadrelor didactice, in legea invatamantului nr. 1/2011 sunt cuprinse urmatoarele prevederi:

Sectiunea 12 - Pensionarea

Art. 284
1 Personalul didactic beneficiaza de pensie in conditiile prevazute de legislatia de asigurari sociale si pensii care reglementeaza sistemul public de pensii.
2 Personalul didactic de conducere, de indrumare si de control din invatamantul de stat se pensioneaza la data implinirii varstei legale de pensionare. Dupa data implinirii varstei legale de pensionare, se interzice indeplinirea oricarei functii de conducere, de indrumare sau de control.
3 Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic de conducere, de indrumare si de control se poate face si in timpul anului scolar, cu aprobarea consiliului de administratie al unitatii de invatamant, respectiv al inspectoratului scolar.
4 Cadrele didactice pensionate pot desfasura activitati didactice, salarizate prin plata cu ora, dupa implinirea varstei standard de pensionare.
5 Personalul didactic pensionat din invatamant beneficiaza de asistenta medicala si de acces la casele de odihna si la bazele de tratament ale cadrelor didactice.

Art. 289
1 Personalul didactic si de cercetare se pensioneaza la implinirea varstei de 65 de ani.
2 In invatamantul superior de stat, particular si confesional se interzice ocuparea oricarei functii de conducere sau de administrare, la orice nivel al universitatii, dupa pensionare. Mandatele celor care detin functii de conducere sau de administrare, la orice nivel al universitatii, inceteaza de drept in cazul persoanelor care au implinit varsta de pensionare. Fac exceptie de la aceste reglementari functiile de membru al consiliului de administratie al universitatilor particulare.

Din textul legii reieste ca un cadru didactic pensionat pentru limita de varsta poate desfasura activitate cu salarizare sub forma platii cu ora, la nivelul invatamantului de stat, si de asemenea legea interzice ocuparea unei functii de conducere dupa pensionarea cadrului didactic din invatamantul superior, cu o singura exceptie. Legea intr-adevar nu cuprinde interdictie referitoare la invatamantul preuniversitar in acest sens.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2020
?Äncep??nd din Martie 2018 am ie??it la pensie anticipata f─?r─? penalizare,din Noiembrie 2019 am ie??it la limita de...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Oct. 2020 1 raspuns
Mihesan Viorel 24.11.1962 stagiu complet cotizare si 6ani reducere grupa 1 si 2 va rog sa imi spuneti cand ma pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2020 1 raspuns
Nascut in 04.10.1962. Angajat din data de 10.07.1981 pana in prezent. Stagiul militar 1 an si 7 luni. 12 ani si 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2020 1 raspuns