ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pontaj


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
As vrea sa-mi raspundeti la umatoarea intrebare:
Se poate ponta o persoana 8 ore zilnic, fiind chemata doar cand e nevoie de ea la servici?

Multumesc!

Adaugata in: Pensii
Gherghita Niculae
 User  Gherghita Niculae
a intrebat la 26 Iun. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Iun. 2013
Angajatul este pontat si platit conform conditiilor contractuale indiferent de tipul de contract. In cel pentru munca la domiciliu nu exista program de lucru cf legii, salariatul stabilindu-si propriul program. Si nu se poate pune problema ca se ponteaza 8 ore si este chemat din cand in cand. De aceea am si sugerat un alt tip de contract, atentie la speta si la legi, cand interveniti sa nu fie informatii eronate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 26 Iun. 2013
Numai daca este incheiat un contract de munca cu munca la domiciliu , poate fi pontat si platit salariatul pitrivit conditiilor contractuale.
Art. 119 din codul muncii republicat
Angajatorul are obligaţia de a ţine evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat şi de a supune controlului inspecţiei muncii această evidenţă ori de c?te ori este solicitat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Iun. 2013
Se poate dar va trebui sa o si platiti daca o pontati 8 ore si daca in contract este mentionata aceasta norma. Iar in cazul unui control, daca nu este gasit la lucru va trebui sa justificati de ce nu este acolo salariatului. Normal ar fi sa respecte norma din contract.

Ar fi mai potrivit un alt tip de contract de tipul conventiei civile daca este o activitate ocazionala sau un contract cu timp partial daca nu lucreaza norma intreaba.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2022