ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

posibilitate cumul pensie cu salariu


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Un pensionar poate fi incadrat cu contract individual de munca?
In ce conditii se poate cumula pensia cu salariul?
Multumesc!

Adaugata in: Pensii
Sorina Caragiani
 User  Sorina Caragiani
a intrebat la 01 Apr. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 01 Apr. 2014
Un pensionar cu drept de cumul, indiferent de tipul pensiei primite, poate fi incadrat si pe perioada nedeterminata, nu exista o astfel de limitare in legislatia muncii. Ca baza legala aveti art. 118 din legea pensiilor 263/2010 daca persoana este pensionata in baza acestei legi, sau art. din legile anterioare referitoare la cumul, coroborate cu art. 12 sau 83, in functie de optiune, din Codul muncii republicat. Codul muncii stabileste ca o alternativa pentru angajator incheierea contractului de munca pe perioada determinata, si nu sub forma unei obligatii.

In institutiile de stat insa trebie avut grija la nivelul pensiei nete, aceasta nu trebuie sa depaseasca 2298 lei, pentru a fi posibil cumulul pensie - salariu in cadrul unitatii bugetare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [2]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 01 Apr. 2014
..Corectie
.....pensie de gradul III ...... cu drept de munca pe un program de cel mult jumatate din programul normal de lucru.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [2]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 01 Apr. 2014
Da, in cazul pensiei la limita de varsta, pensiei de invaliditate de gradul II, pensiei de urmas cu conditia ca salariul sa fie sub 804 lei in cazul sotului supravietuitor.Contractul se incheie pe perioada determinata de timp pentru cel mult 36 de luni.
In cazul pensiei de invaliditate de grad III se poate incheia si pe perioada nedeterminata.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
BunÄ? ziua. Cumnata mea este nÄ?scutÄ? ??n 01.09.1960. Are vechime de 25 ani ??i a muncit ca ??i coafezÄ? cu salariul...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2021 1 raspuns