ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pot beneficia de pensie de limita de varsta?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Am un certificat de handicap:
- cod handicap: 4 (vizual)
- cod boala: H 52
- data dobandirii handicapului: 13.10.1969 (ziua mea de nastere) adica congenital.
- grad de handicap: accentuat
- termen de revizuire: nerevizuibil
- cu mentiunea: pensionare pentru limita de varsta conform art. 59 din legea 263/2010!  daca intruneste conditiile.
Mentionez ca stagiul de cotizare realizat este de 23 ani 7 luni 12 zile.
Deci sunt nevazator gradul accentuat (gradul 2).
Pot beneficia de pensie la limita de varsta?
Multumesc anticipat.

Adaugata in: Pensii
Olga Schuller
 User  Olga Schuller
a intrebat la 11 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Olga Schuller
 User Olga Schuller
a raspuns userului Ioana Popa la 18 Oct. 2012
Doamna Ioana Popa!
Prima data mi-ati raspuns la intrebare repede, ceea ce v-am si multumit.
V-am mai adresat o intrebare in 12 oct. Va rog foarte frumos sa-mi raspundeti si la aceasta intrebare.
Va multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Olga Schuller
 User Olga Schuller
a raspuns userului Olga Schuller la 16 Oct. 2012
Imi raspundeti va rog frumos la intrebare?
Multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Olga Schuller
 User Olga Schuller
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Oct. 2012
Va multumesc foarte frumos de raspuns.
Si eu asa stiam ca pot beneficia de pensie de limita de varsta conform art 59 din legea 263.
Va rog spuneti-mi ce pot face mai departe caci casa de pensii nu vrea sa-mi acorde acest drept si anume:
- cand am primit certificatul de handicap m-am dus si am facut cerere, mi s-a dat nr. de inregistrare si sa astept decizia;
- in loc de acordare mi-a venit RESPINGERE, motivatia fiind aceea ca numai cu handicap GRAV se incadreaza nu si cel ACCENTUAT
- asa ceva e interpretare a legii, deoarece in articolul 59 din legea 263 nu se specifica pe grade de handicap;
- am facut contestatie la comisia centrala de contestatii, si a trebuit sa-l depun la Casa de Pensii (in audienta, asa mi s-a zis ca e calea legala aceasta);
- problema este ca am depus contestatia in data de 08. 06. 2012, deci de 4 LUNI nu am primit raspuns, desi art. 150 aliniat. 4 spune ca termenul de solutionare a contestatiei e de 45 de zile;
- cand m-am interesat la Casa de Pensii, mi s-a spus ca n-am decat sa astept pe putin 1 an dupa raspuns: REVOLTATOR!
Intrebarea mea este: pot actiona in judecata casa de pensii?
Va multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 11 Oct. 2012
Da, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta, conform legii amintite. Stagiul complet de cotizare in cazul femeilor este, in prezent, de 28 ani si 10 luni pentru pensia pentru limita de varstai, iar dvs. ati realizat mult peste o treime din el. O treime din stagiul complet de cotizare ar insemna 9 ani si 6 luni. Va incadrati pentru acest tip de pensionare.

Art. 59
Nevazatorii beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, indiferent de varsta, daca au realizat ca nevazator cel putin o treime din stagiul complet de cotizare.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri