ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Reconstituire vechime in munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare: o persoana a lucrat in perioada 1980-1990 la un CAP - ca si cioban. Mentionez ca aceasta are Carnet de munca, cu perioada lucrata acolo (pentru perioada 01.01.1980-31.12.1986 cu contract de munca, in baza unei Decizii 53/90 art.5), iar din anul 1987.01.01 pana in 31.12.1990, la acelasi CAP, in baza unui contract de munca, totalizand 11 ani de munca.
A solicitat pensie (pentru limita de varsta) insa Casa de pensii i-a explicat ca are doar 11 ani, si mai are de achitat inca pentru 2 ani contributia de pensii, pentru a avea drept la pensie. A achitat respectiva suma - pe baza de contract cu casa, insa la momentul la care a cerut din nou pensia, i s-a comunicat ca defapt din dosarele lor, reiese faptul ca are ca si stagiu de cotizare valabil doar 1 an. si ca nu va primi pensie. (s-a eliberat si adeverinta/decizie in acest sens)
Mentionez de asemenea si faptul ca toate documentele care ar fi atestat faptul ca aceasta persoana a lucrat acolo au fost distruse.
Intrebarea este: ce poate face aceasta persoana? Se poate judeca pentru reconstituirea vechimii in munca? Daca da, cu cine? Din ceea ce am citit pe internet, in acest caz pe instanta reconstituirea nu se poate face, avand carnet de munca, iar cei de la casa de pensii ne-au comunicat ca pe instanta nu putem dovedi nimic cu martori, doar inscrisurile dovedindu-i vechimea.
Ce este de facut pentru a-si lua dreptul de pensie?
Va multumesc frumos

Adaugata in: Pensii Vechime in munca
Mariana Popa
 User  Mariana Popa
a intrebat la 27 Mar. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului mariana popa la 31 Mar. 2014
Casa de pensie este obligata sa ia in seama inscrisurile din carnetul de munca la depunerea dosarului de pensie.
Art. 165 din Legea 263 din 2010
(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inscriere a acestora in carnetul de munca, astfel:
a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
;;;
Nu cunosc care ar fi un motiv real pentru care nu este acceptat de casa stagiul de cotizare realizat pe baza inscrisurilor din carnetul de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Popa
 User Mariana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 31 Mar. 2014
chiar daca aceasta are carnet de munca, insa acesta este singurul inscris care aparent mai exista? (restul fiind arse...)
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 27 Mar. 2014
Puteti sa dat in judecata casa de pensii atat timp cat sunt dovezi clare cu privire la munca desfasurata de acea persoana

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
In perioada 1989-1993 am lucrat la TCL Cernavoda, apoi si-a schimbat numele TAGCM - Constanta. Am nevoie sa scot...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2021 6 raspunsuri
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: lucrez la o institutie care momentan nu este institutie publica si tin locul unei...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2021 9 raspunsuri
Data nastere: 25.02.1962Angajare: 01.10.1987, inca sunt angaatGrupa de muncaI/100%-5 ani Grupa de muncaII/100%- 2 ani si...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Sep. 2021 2 raspunsuri
BunÄ? ziua,mai am 8 zile de concediu de odihna ??i vreau sa plec de la firma la care lucrez,am fÄ?cut cerere,patronul...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2021 1 raspuns
nascuta pe 27.08.1961 am 35 de ani 11 luni si 19 zile de munca ,5 ani 2 luni si 19 zile grupa ll cand pot iesi la pensie[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2021 1 raspuns
Buna ziua! Lucrez la o firma, mai am 8 zile de concediu de luat. MI-am anuntat patronul ca doresc sa intrerup...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2021 1 raspuns