ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Scanarea cartilor de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Actual sunt functionar public la Ministerul Transporturilor din anul 2007, cartile de munca originale ni s-au predat in martie 2012, dupa ce au fost scanate, deci azi luna febr.2013, eu cum imi pot calcula efectiv vechimea in munca , unde sunt incarcate datele pana la data scanarii, cui ma pot adresa? E urgent deoarece doresc sa ma pensionez anticipat partial, dar pana nu imi stiu exact vechimea calculele mele nu pot fi decat estimative. In iunie 2012 la Casa de Pensii a Municip. Buc.am solicitat vechimea in munca contra unei mici taxe de 15lei, am primit doar pt. per.2001/aprilie-2011/aprilie,deoarece, mi s-a spus, atat poate sistemul informatic .Eu am inceput munca in 1982 conf. cartii de munca original, deci pana in iunie 2001 nu stiu vechimea efectiva.Locuiesc in sectorul 1. Multumesc.

Liliana Suciu
 User  Liliana Suciu
a intrebat la 19 Feb. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Liliana Suciu
 User Liliana Suciu
a raspuns userului georgeta ganea la 05 Apr. 2013
Conform Normelor
Legeii nr.257/2011 : Art. 35. - (1) Stagiul de cotizare se certifică asiguraţilor, din oficiu, o dată la 2 ani, de către CNPP şi casele de pensii sectoriale, eu locuiesc in sectorul 1, cum pot primi aceasta certificare ?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului liliana suciu la 13 Mar. 2013
Personal va recomand sa nu va complicati.Stagiul de cotizare se calculeaza in zile calendaristice si rezulta din introducerea informatiilor in program din carnetul de munca si ulterior pe baza declaratiilor.
Va recomand sa intrati pe site-ul LaPensie.com program gratuit pus la dispozitie de casa de asigurari si vedet acolo ce informatii se introduc pentru calculul pensiei
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Liliana Suciu
 User Liliana Suciu
a raspuns userului georgeta ganea la 21 Feb. 2013
Conform Adeverintei primite pentru per. calendaristica aprilie 2001-aprilie 2011 de la CPMB-Directia ec.,Stagii de cotizare, reies cumulate un nr. 2556 de zile lucratoare (rezulta, prin regula de trei simpla , ca o luna calendaristica are zile lucratoare aprox.21,3 zile ) . Astfel eu stiind ca am lucrat in aceasta perioada neintrerupt, conform cartii de munca, sunt sigura ca am , deci 10 ani de munca . In cartea de munca, perioada din oct.1982 pana in apr.2001, sunt trecute diverse date, privind inceperi sau sfarsit de contracte de munca , eu personal, cum pot stabili estimativ vechimea mea fara sa stiu cate zile are luna respectiva .Pot pune eventual o luna medie lucratoare. De 21,3 zile ? Multumesc,
Liliana Suciu
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Liliana Suciu
 User Liliana Suciu
a raspuns userului georgeta ganea la 21 Feb. 2013
Multumesc,multa sanatate ,
Liliana Suciu
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 19 Feb. 2013
La calculul pensiei se iau in considerare drepturile salariale inscrise in carnetul de munca pana la data de 01,04.2001 si dupa aceasta data veniturile realizate pentru care s-a platit contributia de asigurari sociale , date pe care le aveti in acea dovada de la casa de pensie cu stagiul de cotizare de la 01,04,2001 pana in aprile 2011.Dupa aceasta data pana la zi ,puteti sa solicitati angajatorului sa va dea o adeverinta cu veniturile brute realizate pentru care ati contribuit la CAS. sa aveti toate informatiile pentru un calcul estimativ al pensiei.
Datele din carnetul de munca au fost scanate dar procesarea acestora se face mai greu si va dura..Pana la 01.04.2001 se iau in calcul si adeverinte cu sporuri permanente care nu au fost inscrise in carnetul de munca.Sporurile care se iau in calcul sunt prevazute in anexa 15 din HG 257 DIN 2011.
Vechimea in munca pana la data de 01.04.2001 se calculeaza pe baza inregistrarilor in carnetul de munca.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2022