ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Stagiu de cotizare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara!

Am lucrat in conditii deosebite intre 2001-2012, am avut perioade cu zile de concediu medical, acestea se considera stagiu de cotizare in conditii deosebite?

Intre 1986-1990 am lucrat in grupa I, incadrata in conditii speciale, concediul medical se considera stagiu de cotizare in conditii speciale?

Multumesc!



Adaugata in: Pensii
Viorel Chiose
 User  Viorel Chiose
a intrebat la 30 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Viorel Chiose
 User Viorel Chiose
a raspuns userului georgeta ganea la 25 Nov. 2012
Buna seara!

Cum intelegeti dumneavoastra ca se interpreteaza aceste hotarari?

?HG 261/2001 Art. 13. - Perioada ?n care un salariat care lucreaza ?n locuri de munca ?n conditii deosebite a fost ?n concediu de odihna sau ?n incapacitate de munca se considera timp ?n care activitatea s-a desfasurat ?n conditiile locului de munca ?n care a lucrat la data ivirii acestei situatii.
Art. 14. - (1) Dovedirea perioadelor de activitate desfasurata ?n locuri de munca ?n conditii deosebite ?n vederea pensionarii se face pe baza ?nregistrarii acestora ?n carnetul de munca, conform metodologiei stabilite de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale, pe baza unei adeverinte emise de angajatorul la care a lucrat salariatul respectiv sau pe baza listelor cuprinz?nd persoanele care au desfasurat activitatea ?n locuri de munca ?n conditii deosebite.?

si
HG 246 "ART. 10 - Perioada ?n care un salariat ce lucrează ?n locuri de munca ?n condiţii deosebite a fost ?n concediu de odihna sau ?n incapacitate de munca se considera timp ?n care activitatea s-a desfăşurat ?n condiţiile locului de munca ?n care lucra la data ivirii acestei situaţii.
si
ART. 13 - (1) Dovedirea perioadelor de activitate desfasurata ?n locuri de munca ?n condiţii deosebite anterior datei de 1 aprilie 2001, ?n vederea pensionării, se face pe baza ?nregistrării acestora ?n carnetul de munca, conform Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificările ulterioare sau pe baza unei adeverinte emise de angajatorul la care a lucrat salariatul respectiv.
(2) Dovedirea stagiilor de cotizare realizate ulterior datei de 1 aprilie 2001 se face pe baza declaraţiilor privind evidenta nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plata către bugetul asigurărilor sociale de stat iniţiale sau rectificative, după caz, prevăzute de Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, aprobate prin Ordinul ministrului muncii şi solidarităţii sociale nr. 340/2001, cu modificările şi completările ulterioare."

Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Viorel Chiose
 User Viorel Chiose
a raspuns userului georgeta ganea la 15 Nov. 2012
Buna seara!
Cum credeti ca se interpreteaza aceste hotarari?

?HG 261/2001 Art. 13. - Perioada ?n care un salariat care lucreaza ?n locuri de munca ?n conditii deosebite a fost ?n concediu de odihna sau ?n incapacitate de munca se considera timp ?n care activitatea s-a desfasurat ?n conditiile locului de munca ?n care a lucrat la data ivirii acestei situatii.
Art. 14. - (1) Dovedirea perioadelor de activitate desfasurata ?n locuri de munca ?n conditii deosebite ?n vederea pensionarii se face pe baza ?nregistrarii acestora ?n carnetul de munca, conform metodologiei stabilite de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale, pe baza unei adeverinte emise de angajatorul la care a lucrat salariatul respectiv sau pe baza listelor cuprinz?nd persoanele care au desfasurat activitatea ?n locuri de munca ?n conditii deosebite.?

si
HG 246 "ART. 10 - Perioada ?n care un salariat ce lucrează ?n locuri de munca ?n condiţii deosebite a fost ?n concediu de odihna sau ?n incapacitate de munca se considera timp ?n care activitatea s-a desfăşurat ?n condiţiile locului de munca ?n care lucra la data ivirii acestei situaţii.
si
ART. 13 - (1) Dovedirea perioadelor de activitate desfasurata ?n locuri de munca ?n condiţii deosebite anterior datei de 1 aprilie 2001, ?n vederea pensionării, se face pe baza ?nregistrării acestora ?n carnetul de munca, conform Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificările ulterioare sau pe baza unei adeverinte emise de angajatorul la care a lucrat salariatul respectiv.
(2) Dovedirea stagiilor de cotizare realizate ulterior datei de 1 aprilie 2001 se face pe baza declaraţiilor privind evidenta nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plata către bugetul asigurărilor sociale de stat iniţiale sau rectificative, după caz, prevăzute de Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, aprobate prin Ordinul ministrului muncii şi solidarităţii sociale nr. 340/2001, cu modificările şi completările ulterioare."


Am concedii medicale intre 2001-2005 care nu figreaza ca nr. de zile in adeverinta de la CJ Pensii , luna fiind incompleta cu 1o zile si concedii medicale dupa 2005 care figureaza ca nr. de zile in rubrica "NR ZILE PRESTATII Asig.sociale in cond.deosebite - 22 zile"?
Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Viorel Chiose
 User Viorel Chiose
a raspuns userului georgeta ganea la 15 Nov. 2012
Buna seara!
Cum credeti ca se interpreteaza aceste hotarari?

?HG 261/2001 Art. 13. - Perioada ?n care un salariat care lucreaza ?n locuri de munca ?n conditii deosebite a fost ?n concediu de odihna sau ?n incapacitate de munca se considera timp ?n care activitatea s-a desfasurat ?n conditiile locului de munca ?n care a lucrat la data ivirii acestei situatii.
Art. 14. - (1) Dovedirea perioadelor de activitate desfasurata ?n locuri de munca ?n conditii deosebite ?n vederea pensionarii se face pe baza ?nregistrarii acestora ?n carnetul de munca, conform metodologiei stabilite de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale, pe baza unei adeverinte emise de angajatorul la care a lucrat salariatul respectiv sau pe baza listelor cuprinz?nd persoanele care au desfasurat activitatea ?n locuri de munca ?n conditii deosebite.?

si
HG 246 "ART. 10 - Perioada ?n care un salariat ce lucrează ?n locuri de munca ?n condiţii deosebite a fost ?n concediu de odihna sau ?n incapacitate de munca se considera timp ?n care activitatea s-a desfăşurat ?n condiţiile locului de munca ?n care lucra la data ivirii acestei situaţii.
si
ART. 13 - (1) Dovedirea perioadelor de activitate desfasurata ?n locuri de munca ?n condiţii deosebite anterior datei de 1 aprilie 2001, ?n vederea pensionării, se face pe baza ?nregistrării acestora ?n carnetul de munca, conform Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificările ulterioare sau pe baza unei adeverinte emise de angajatorul la care a lucrat salariatul respectiv.
(2) Dovedirea stagiilor de cotizare realizate ulterior datei de 1 aprilie 2001 se face pe baza declaraţiilor privind evidenta nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plata către bugetul asigurărilor sociale de stat iniţiale sau rectificative, după caz, prevăzute de Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, aprobate prin Ordinul ministrului muncii şi solidarităţii sociale nr. 340/2001, cu modificările şi completările ulterioare."

Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Viorel Chiose la 01 Nov. 2012
Incepand cu data de 01.04.2001 situatia ar trebui sa fie clara pentru ca sunt declaratiile individuale care reflecta activitatea prestata sau concediu medicval, concediu de odihna in care v-at aflat.Anterior acestei date nu intereseaza concediilele medicale pentru ca in calculul punctajului se iau informatiile din carnetul de munca referitoare la incadrarea in baza CIM.
Nu pot sa fac vreo aprecierte la datele prezentate de dvs. Asa sunteti inregistrat la casa de pensii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Viorel Chiose la 01 Nov. 2012
Vin cu o rectificare
ART 30din Legea 263 DIN 2010
1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
;;;;
(5) Constituie stagiu de cotizare realizat in conditii speciale de munca si perioadele in care un asigurat care isi desfasoara activitatea in conditii speciale de munca se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca si/sau in concediu de odihna, daca cel putin in ziua premergatoare concediului a lucrat in locuri de munca incadrate in astfel de conditii de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Viorel Chiose
 User Viorel Chiose
a raspuns userului Viorel Chiose la 31 Oct. 2012
Luna/anul Numar zile lucrate
Lucrate in cond. Prestatii asig. sociale in conditii Normale/Deosebite/Speciale/
08.2001 15 -
03.2005 13 10
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Viorel Chiose
 User Viorel Chiose
a raspuns userului georgeta ganea la 31 Oct. 2012
Buna seara!

In adeverinta de la Casa de Pensii figureaza astfel:


Luna/anul Numar zile lucrate
Lucrate in cond . Prestatii asig.sociale in cond.
norm Deoseb. speciale Norm. deoseb spec
08.2001 15 -
03.2005 13 10


Nu inteleg de ce in 2001 nu apare nimic la rubrica Prestatii asig.sociale in cond. deoarece am lucrat 15 zile in cond deosebite, restul am fost in concediu medical.ca si
in 2006.

Multumesc!

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 31 Oct. 2012
Perioadele de concedii medicale se valorifica pentru pensie ca stagiu de cotizare in conditii normale. CAS platit de angajator pentru concediile medicale este prin raportarea cotei de 20,8% la 35% din salariu mediu brut pe economie. Se poate constata acest lucru in declaratia D112 , in fisa individuala cu veniturile salariale .Nu exista concedii medicale in conditii deosebilte sau speciale.

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns