ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Stagiul de cotizare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

As vrea sa stiu daca la pensionarea cu reducerea varstei de pensionare pentru lucru in grupa I de munca, la stagiul de cotizare se ia in calcul si perioada studiilor superioare efectuate la curs de zi?

Adaugata in: Pensii
Ion Ciurescu
 User  Ion Ciurescu
a intrebat la 08 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 09 Mai. 2013
Este bine de mentionat ca se iau in calcul aceste perioade ca vechime daca pe durata lor persoana nu a lucrat si deci nu a realizat stagiu de cotizare. De asemenea, daca sunt mai mult perioade de studii (de exemplu 2 facultati) se va lua in considerare numai una din ele, la alegerea persoanei in cauza.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 08 Mai. 2013
Este bine sa stiti ca la deschiderea oricarui drept de pensie, stagiul de cotizare realizat se suplimenteaza cu stagiul realizat in conditii de gruopa de munca, conditii deosebite sau speciale,Pentru timpul lucrat in grupa I a de munca , pentru un an complet lucrat in aceste conditii se adauga un stagiu suplimentar de 6 luni.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 08 Mai. 2013
Da, se ia in calcul perioada asimilata privind cursurile la zi ale facultatii.Este pensionare la limita de varsta. Numai la pensie anticipata si anticipata partiala nu se iau in calcul perioadele asimilate prevazute la art 49 al.1 a-c si g.
art 62 dinLegea 263 din 2010
(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)?c) si g).
;;

art.t 65 (3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate partiale nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)?c) si g).

Alte intrebari despre Pensii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns