ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Trecerea de la pensia de boala la pensia pentru limita de varsta


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara . Sotia mea a fost in pensie de boala si acum a primit cererea sa o completeze pentru a trece de la pensia de boala la pensia de limita de varsta.Ea are 20 de ani vechime ca inginer , neavand grupa si 19 ani pensie de boala , are 60 de ani si 4 copii.
Intrebarile mele sunt
1. Dupa ce ii va veni decizia de pensie , pe decizia respectiva se va specifica ca atrecut de la pensia de boala , la pensia la limita de varsta , sau pe decizie scrie doar ca are pensie pentru limita de varsta ?
2. Pensia de boala a sotiei este acum 7.800.000 ,iar acum cand va trece la pensia la limita de varsta c-am care ar putea fi pensia pe care o va putea lua?
3. Daca are 4 copii se va lua in calcul aceasta la calcularea pensiei?
4. Daca are 4 copii se va aplica legea mamaelor eroine si care ar fi suma pe care ar putea sa o ia , chiar daca iese la pensie?
Va multumesc!!!!

Dorel Marin
 User  Dorel Marin
a intrebat la 20 Oct. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului dorel marin la 20 Oct. 2016
Desigur , se emite o alta decizie care de data aceasta va fi pensie la limita de varsta
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dorel Marin
 User Dorel Marin
a raspuns userului georgeta ganea la 20 Oct. 2016
Va multumesc pentru raspunsuri,dar vreau un raspuns concret , daca pe decizia de pensie va scrie ,, A TRECUT DE LA PENSIE DE BOALA LA PENSIE DE LIMITA DE VARSTA ,, sau ,, SCRIE SIMPLU - PENSIE PENTRU LIMITA DE VARSTA ,,
Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 20 Oct. 2016
1. Art. 82 din Legea 263 din 2010
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta. Nu este nevoie de cerere.Pensia se transforma din oficiu, dar este bine doar sa atrageti atentia casei de pensii.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
2.La stabilirea pensiei pentru limita de varsta se va lua in calcul pensia de invaliditate pe cei 19 ani,iar daca in urma calcului rezulta o pensie mai mica decat cea pe care o are acum va beneficia pe mai departe de pensia mai avantajoasa.
Pentru un calcul ar fi nevoie de istoricul valorii pensiei primite din anul 1993, de la data pensionarii ,pana la zi.
3.Fiind pensionata in baza Legii 3 din 1977 , da
4.Deocamdata nu este un act normativ aprobat pe aceasta problematica, este doar o initiativa legislativa, dar care nu are legatura cu pensia

Alte intrebari despre Pensii

Eroare conectare :