ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Calcul Concediu Crestere Copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Va rog sa-mi explicati cum e cu concediul medical pre si postnatal si cu concediul crestere copil?
Mai exact, as vrea sa stiu cum se calculeaza concediul de crestere copil daca eu am intrat in concediu prenatal de la data de 01.06.2013. Adica, se vor lua in calcul pentru ccc ultimele 12 luni lucrate inainte de a intra in concediul prenatal (mai 2013-iulie2012)? Sau daca data probabila a nasterii este 1 august, ccc se calculeaza luand in calcul lunile iulie 2013 - mai 2012?

Adaugata in: Resurse umane
Aurelia Budureanu
 User  Aurelia Budureanu
a intrebat la 17 Iun. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Iun. 2013
Indemnizatia pentru concediul crestere copil se calculeaza pe baza veniturilor profesionale nete, realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului. Indemnizatiile medicale acordate in cele 12 luni anterioare nasterii intra in calculul celei pentru crestere copil, chiar si cele neimpozabile.In cazul dvs deci, in calcularea conceidului pentru crestere copil va intra si indemnizatia pentru concediu prenatal, cat si alte indemnizatii medicale acordate anterior nasterii in cele 12 luni (pentru boala obisnuita, risc maternal etc.). In concluzie, daca nasterea are loc in data de 1 august 2013, atunci indemnizatia se va realiza pe baza veniturilor realizate in intervalul 1 august 2012 - 31 iulie 2013 inclusiv. Actul normativ care stabileste ce venituri se iau in considerare pentru calculul acestui tip de ajutor este OUG 111/2010 cu modificarile si completarile ulterioare.

Art. 2 din Ordonanta 111/2010:
(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
...............
c) au beneficiat de concedii si de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;
...................
h) au beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea sau, dupa caz, pentru ingrijirea copilului cu handicap; [...]

Alte intrebari despre Resurse umane

Expertii nostri
violeta Georgescu
Ioana Popa Marius Ion Radu Anton alexei delimart Gratiela Petrescu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 6 raspunsuri
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 8 raspunsuri
Pot intocmi dosarul de pensionare pentru o salariata care indeplineste conditiile standard in luna ianuarie 2022 in baza...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,In cazul in care sotia ramasa vaduva are o pensie sum 1000 ron si sotul a decedat in sept 2021, ea poate...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2021 1 raspuns