ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

candidatul se va admite la concurs ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Hristos a inviat !

Va rog foarte mult sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme:

- la o institutie a fost scos la concurs un post de sef compartiment
pentru care se cere o anumita vechime.

1.
- ce inseamna vechime in specialitate ?
si
- ce inseamna vechime in domeniu ?

2. - exista vreo diferenta intre cele 2 ?

3. - In Regulamentul pentru concursuri al institutiei
se cer conditii minime de 2 ani in specialitate.
Ce inseamna acest lucru ?

- postul respectiv face parte din cadrul unui compartiment
din care fac parte mai multe meserii
care sunt apropiate ca domeniu.
Pentru postul de sef scos la concurs se cer studii superioare.
In Regulamentul pentru concursuri al institutiei
se cer conditii minime de 2 ani in specialitate.

4. - daca in acest compartiment
unul din posturi este ocupat
de un salariat care are studii tehnice,
straine de specificul acelui compartiment,
dar are un curs de pregatire profesionala in domeniu,
specific acelui compartiment,
acest salariat poate candida si ocupa postul de sef compartiment ?

- In Regulamentul pentru concursuri al institutiei
nu se specifica faptul ca pentru un post de conducere
s-ar cere studii superioare de scurta sau de lunga durata.
Ci, se cer doar studii superioare
cu diploma de licenta /diploma a unei institutii de invatamant superior
acreditata /autorizata cf. legii.
5. - In acest caz, salariatul care are studii superioare
de scurta durata, studii tehnice, cu diploma,
si care are insa doar un curs de pregatire profesionala
specific domeniului /compartimentului din care face parte
poate candida si ocupa postul de sef compartiment ?

Oana Portar
 User  Oana Portar
a intrebat la 29 Apr. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Portar
 User Oana Portar (resurse umane, NT Company)
a raspuns userului adriana iancu la 29 Apr. 2015
Din raspunsul dvs. mi-am dat seama ca trebuia sa prezint mai multe date:
- specializarea ob??inuta prin studii: studii tehnice de subinginer
- durata studiilor: 3 ani
- este vorba despre un compartiment de muzeografie
Cursul de specializare de 2 ani este de restaurare.
- postul este de personal contractual intr-o institutie publica
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 29 Apr. 2015
Art. 3 lit. l) din HG 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor publici stipuleaza ca vechimea in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice reprezinta experienta dobandita in temeiul unui contract individual de munca, a unui raport de serviciu sau ca profesie liberala, demonstrata cu documente corespunzatoare de catre persoana care a desfasurat o activitate intr-o functie de specialitate corespunzatoare profesiei sau specializarii sale, prin raportare la domeniul general de absolvire a studiilor potrivit nivelurilor de organizare a invatamantului in Romania.
Vechimea in specialitatea studiilor reglementata de Legea 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata cu modificarile si completarile ulterioare si de HG 611/2008 poate fi considerata o varianta a vechimii in specialitate.
Daca salariatul respectiv are cursul de pregatire si vechimea necesara (2 ani) in specialitate, poate participa la concurs.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns