ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CIC


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Am un salariat care vrea sa intre in cic. Opteaza pentru 2 ani. Vine la serviciu inainte de implinirea celor 2 ani ai copilului. Poate sa depuna dosarul pentru stimulent? Sau cum e?
Multumesc.

Adaugata in: Resurse umane
Ema Ema
 User  Ema Ema
a intrebat la 07 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 07 Nov. 2012
Da, conform noilor modificari aduse de legea 166/2012, salariatul in cauza poate beneficia de stimulent de insertie si in cazul in care opteaza pentru concediu de pana la doi ani si revine la lucru dupa implinirea varstei de un an de catre copil.

Art. 7 - OUG 111/2010 modificata in octombrie 2012
(1) Persoanele care ?n perioada ?n care sunt ?ndreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1), obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3 au dreptul la un stimulent de insertie ?n cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de insertie prevazut la alin. (1) se acorda dupa cum urmeaza:
a) pentru persoanele care beneficiaza de concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) lit. a), daca acestea obtin venituri supuse impozitului ?nainte de ?mplinirea de catre copil a v?rstei de un an, pentru perioada ramasa p?na la ?mplinirea de catre copil a v?rstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiaza de concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) lit. b), daca acestea obtin venituri supuse impozitului, dupa ?mplinirea de catre copil a v?rstei de un an, pentru perioada ramasa p?na la ?mplinirea de catre acesta a v?rstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiaza de concediul pentru cresterea copilului cu handicap ?n v?rsta de p?na la 3 ani, prevazut la art. 2 alin. (1) lit. a), oric?nd, pe toata perioada.
(3) ?n cazul persoanelor care beneficiaza de indemnizatia lunara si solicita dreptul la stimulent de insertie, plata acestei indemnizatii se suspenda.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2022