ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

CIM perioada nedeterminata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog sa imi spuneti daca gresesc cu ceva in urmatorul caz?
1. angajez pe cineva pe perioada determinata;
2. prelungesc cim pe perioada determinata de 2 ori consecutiv;
3. la a treia modificare a cim, intocmesc Act aditional prin care modific natura CIM din perioada determinata in nedeterminata.


multumesc!

Adaugata in: Resurse umane
Mari Mari
 User  Mari Mari
a intrebat la 20 Mar. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dalina Lobonea
 User Dalina Lobonea
a raspuns userului Ioana Popa la 22 Mar. 2012
Corect.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dalina Lobonea la 21 Mar. 2012
Se poate modifica durata contractului, daca faceti acest lucru in ultima zi de lucru a salariatului, conform contractului pe perioada determinata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dalina Lobonea
 User Dalina Lobonea
a raspuns userului georgeta ganea la 21 Mar. 2012
Concluzia ca CIM incheiat pe perioada determinata nu poate fi modificat prin act aditional in CIM pe perioada nedeterminata de unde reiese?
Conform art 41 din Codul muncii se pot modifica unele elemente ale CIM-ului vi le-a enumerat d-na Ioana , iar durata contractului individual de munca este unul dintre acele elemente.

Clar sunt de acord cu d-na Ioana...
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 21 Mar. 2012
Contractul de munca incheiat pe perioada determinata se poate modifica in contract pe durata nedeterminata, legea nu prevede o astfel de interdicitie. Este vorba de modificare a duratei contractului si nu a tipului. Contractul ramane in continuare un contract indivitual de munca, se modifica doar durata muncii, nu si tipul de contract.

Art. 41

3 Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a durata contractului;
b locul muncii;
c felul muncii;
d conditiile de munca;
e salariul;
f timpul de munca si timpul de odihna.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [2]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 21 Mar. 2012
CIM pe perioada determinata se incheie strict pentru situatiile prevazute la art 83 di CM republicat.
Art. 83
Contractul individual de munca poate fi incheiat pentru o durata determinata numai in urmatoarele cazuri:
a inlocuirea unui salariat in cazul suspendarii contractului sau de munca, cu exceptia situatiei in care acel salariat participa la greva;
b cresterea si/sau modificarea temporara a structurii activitatii angajatorului;
c desfasurarea unor activitati cu caracter sezonier;
d in situatia in care este incheiat in temeiul unor dispozitii legale emise cu scopul de a favoriza temporar anumite categorii de persoane fara loc de munca;
e angajarea unei persoane care, in termen de 5 ani de la data angajarii, indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta;
f ocuparea unei functii eligibile in cadrul organizatiilor sindicale, patronale sau al organizatiilor neguvernamentale, pe perioada mandatului;
g angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul;
h in alte cazuri prevazute expres de legi speciale ori pentru desfasurarea unor lucrari, proiecte sau programe
In concluzie un CIM incheiat pe perioada determinata nu poate fi modificat prin act aditional in CIM pe perioada nedeterminata.
Inceteaza de drept la data la care expira si apoi se incheie un alt CIM pe perioada nedeterminata in baza articolului 12 din CM republicat
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Mar. 2012
Nu este nimic gresit in acest rationament.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns