ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

co


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna ziua

daca un salariat nu si a efectuat tot CO in 2011 poate sa il efectueze in 2012? Exista o limita de timp de a efectua concediul restant?

Adaugata in: Resurse umane
Ema Ema
 User  Ema Ema
a intrebat la 16 Feb. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 16 Feb. 2012
Salariatul care nu a efectuat tot concediul aferent anului 2011 il va efectua pana la finalul anului 2012. Potrivit Codului muncii angajatorul ii va acorda, in mod obligatoriu, salariatului concediul ramas neefectuat din anul anterior pana la finele anului in curs.


Art. 146
......
3 Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021