ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Comisie cercetare disciplinara


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Unde este prevazut ca o societate trebuie sa constituie o comisie de cercetare disciplinara?
Eu fiind inspector resurse umane, angajatorul spune ca eu trebuie sa efectuez cercetarea disciplinara - convocare, cercetare, propunere sanctiune. Este corect?
Codul Muncii vorbeste intr-adevar, in art.251, de persoana imputernicita sa realizeze cercetarea, nu de o comisie.
Imi scapa mie ceva?
La cursul de resurse umane se dau modele de decizie de constituire a comisiei.


Cristina G
 User  Cristina G
a intrebat la 27 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Sep. 2012
Legea nu impiedica angajatorul sa constituie o comisie de cercetare, in regulamentul Intern al unitatii poate fi prevazuta necesitatea consituirii unei comisii in vederea cercetarii. CCMUN, anterior expirarii, facea trimitere la comisia de cercetare disciplinara. Insa ea nu mai reprezinta o obligativitate. Este o varianta pe care angajatorul o poate folosi, legea nu ii interzice. Din acest motiv primiti un astfel de model la curs.

Alte intrebari despre Resurse umane

Expertii nostri
violeta Georgescu
George Andreescu Ioana Popa Radu Anton Marius Ion adriana iancu alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri