ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu maternitate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Daca o salariata intra in concediu de maternitate se considera suspendare de drept a CIM si se emite Decizie, Act aditional?
Daca se introduce in REVISAL pe baza carui articol se face suspendarea-in REVISAL la Suspendari nu se regaseste art. 501lit.a din Codul Muncii.
Multumesc

Adaugata in: Resurse umane
Anna Tatar
 User  Anna Tatar
a intrebat la 02 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Liliana Ladaru la 16 Nov. 2011
Imi cer scuze, se intocmeste o decizie prin care angajatorul constata suspendarea CIM la initiativa salariatei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Liliana Ladaru
 User Liliana Ladaru
a raspuns userului Ioana Popa la 15 Nov. 2011
am si eu o nelamurire: din moment ce se intocmeste o DECIZIE de suspendare a CIM in baza cererii salariatului in cazul solicitarii CCCcerere care este mentionata in enuntul deciziei, de ce sa se intocmeasca si act aditional???
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dalina Lobonea la 02 Nov. 2011
Am confirmat afirmatia dvs in raspunsul meu anterior, nicidecum nu am spus ca a fost gresita informatia cuprinsa in raspunsul dvs.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dalina Lobonea
 User Dalina Lobonea
a raspuns userului Ioana Popa la 02 Nov. 2011
Raspunsul meu a fost :
dupa efectuarea concediului medical de maternitate , parintele poate solicita concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani...In ACEASTA SITUATIE emiteti decizia de suspendare... AM GRESIT?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dalina Lobonea la 02 Nov. 2011
In cazul concediului de crestere copil, da, CIM se suspenda la initiativa salariatului si se intocmeste act aditional.

Insa intrebarea doamenei se referea la concediul de lauzie, caz in care nu se inregistreaza in Revisal suspendarea si nu se intocmeste act aditional pentru acesta.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Dalina Lobonea
 User Dalina Lobonea
a raspuns la intrebare la 02 Nov. 2011
Dupa efectuarea concediului medical de maternitate , parintele poate solicita concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani. In aceasta situatie , in baza cererii parintelui , emiteti Decizie de suspendare a contractului individual de munca , conform art.51 ,alin.1,lit.a , decizie pe care o inregistrati in Revisal ca suspendare a contractului de munca .De asemenea faceti si act aditional.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 02 Nov. 2011
Concediul de maternitate sau de lauzie face parte din categoria concediilor medicale. In situatia in care salariata intra in concediu de maternitate CIM se suspenda de drept pe baza certificatului medical, insa conform HG 500/2011 nu se opereaza in REVISAL suspendarea, nu se intocmeste decizie de suspendare si nici act aditional.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns