ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu medical - incetare CIM


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
am un salariat angajat pe perioada determinata, pana la 30.11.2011.
Acesta este in concediu medical de cateva luni, inclusiv si in perioada in care ii expira CIM.
Pot sa ii incetez contractul individual de munca cu art 56 lit i chiar daca salariatul este in concediu medical?
Daca da, va rog sa imi spuneti care este baza legala.

Multumesc!

Adaugata in: Resurse umane
Mari Mari
 User  Mari Mari
a intrebat la 21 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mari Mari
 User Mari Mari
a raspuns userului Ioana Popa la 22 Nov. 2011
MULTUMESC!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Nov. 2011
Da, puteti inceta CIM pe perioada determinata in timpul concediului medical. Acest lucru este prevazut in Codul Muncii republicat astfel:

Art. 49
5 De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns