ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

copil major trecut in intretinerea parintelui si urmeaza studii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Se poate trece in intretinerea mamei un copil major, care nu este la studii?

Precizez ca tatal este persoana fizica autorizata.

Cum se procedeaza?

Adaugata in: Resurse umane Deduceri
Andrea Andrea
 User  Andrea Andrea
a intrebat la 12 Oct. 2015
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului andrea andrea la 13 Oct. 2015
In ambele cazuri este suficienta declaratia pe peropria raspundere.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns la intrebare la 13 Oct. 2015
in cazul sotului, trebuie si de la finante acte, sau doar declaratie pe proprie raspundere pentru a trece in intretinerE?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns la intrebare la 13 Oct. 2015
Prin urmare, se poate trece copulul unei angajate, copilul avand 25 ani dar nu lucreaza si nu studiaza nicaieri.
E suficient sa-mi completeze formularul trimis de dvs, plus CI, si o declaratie pe proprie raspunde ca nu are venituri.
E nevoie de acte de la finante, ca nu are proprietati, etc?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 13 Oct. 2015
Pentru ca o persoana sa fie in intretinere, aceasta trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii: existenta unor raporturi juridice intre contribuabil şi persoana aflata in intretinere, persoana fizica intretinuta sa aiba venituri impozabile si neimpozabile mai mici sau egale cu 250 de lei lunar.
Persoana aflata in intretinere poate avea sau nu domiciliu comun cu contribuabilul in a carui intretinere se afla.
Sunt considerate persoane aflate in intretinere sotul sau sotia contribuabilului, copiii acestuia, precum si alti membri de familie pana la gradul al doilea inclusiv.
DECLARATIA SALARIATULUI

Subsemnatul/a......................................................................salariat/a la........................................., avand in vedere prevederile art. 56 din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, in vederea stabilirii deducerilor personale pentru persoanele aflate in intreţinerea mea, prin prezenta declar pe propria mea răspundere că datele menţionate mai jos sunt reale şi corespund situaţiei actuale, cunoscand că falsul in declaraţii se pedepseşte conform legii penale.
Pentru orice schimbare intervenita mă oblig să anunţ angajatorul ?n termenul legal de 15 zile calendaristice de la data care s-a produs modificarea in situaţia comunicată şi sa prezint acte justificative.

Datele personale ale salariatului:


Nume si prenume..............................................................................
CNP......................................................... BI/CI seria .............................., nr............................

Domiciliul: localitatea............................, str........................................., nr...................., bl......, sc.........., apt........., judeţ................................


I. Date pentru copiii (minori) aflaţi in intreţinerea subsemnatului/subsemnatei :

(se vor anexa certificatele de nastere ale copiilor, adeverinţa de la angajatorul celuilalt soţ sau declaraţia pe propria răspundere a acestuia că nu beneficiază de deducere personală pentru acel copil).

Numele şi prenumele copilului CNP:


Numele si prenumele............................................., CNP...........................................
Numele si prenumele............................................., CNP...........................................
Numele si prenumele............................................., CNP...........................................

II. Date pentru persoanele aflate in intreţinere (soţul/soţia, copiii peste 18 ani, rudele pana la gradul al doilea inclusiv: parinti, bunici, nepoti, frati/surori):

(se vor anexa documentele doveditoare privind gradul de rudenie, adeverinta de venit a persoanei intretinute sau declaratia pe propia raspundere ).

O persoana fizica aflata in intretinere poate avea venituri impozabile sau neimpozabile mai mici sau egale cu 250 Ron lunar.
1. Numele si prenumele................................................, CNP..................................., gradul de rudenie...............................,domiciliu in localitatea............................, str........................................., nr...................., bl......, sc.........., apt........., judeţ................................

2. Numele si prenumele........................................................, CNP.........................................., gradul de rudenie.....................,domiciliu in localitatea............................, str........................................., nr...................., bl......, sc.........., apt........., judeţ................................
3. Numele si prenumele...................................................., CNP.................................., gradul de rudenie.................................,domiciliu in localitatea............................, str........................................., nr...................., bl......, sc.........., apt........., judeţ................................


Data: Semnatura:
.................................. .....


Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns