Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Decizie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

In martie firma a concediat cu acordul partilor un salariat si in revisal nu i s-a trecut decizia, se poate trece acum si sa transmitem revisalul?
Este vreo problema ?

Va multumesc,
Cu stima.

Adaugata in: Resurse umane
Lavinia Popescu
 User  Lavinia Popescu
a intrebat la 13 Nov. 2012
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lavinia Popescu
 User Lavinia Popescu
a raspuns userului Ioana Popa la 15 Nov. 2012
Cred ca nu m-am exprimat eu bine.

In martie salariatul caruia i sa desfacut contractul de munca a fost anuntat in revisal si transmis la itm, dar decizia in momentul respectiv nu a fost scrisa in revisal si transmisa la itm odata cu incetarea contractului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Nov. 2012
Salariatul nu poate fi concediat cu acordul partilor, ceva nu este in regula acolo. Acordul partilor presupune exact ce ii spune numele: incetarea la o data agreata, prin acordul ambelor parti (angajat si angajator).

Se poate opera si transmite acum, insa veti fi sanctionata cu amenda pentru nerespectarea termenului de transmitere a Revisal in cazul incetarii. L-ati depasit cu mult, incetare trebuia transmisa in data incetarii si nu dupa mai multe luni.


HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor:

Art. 9
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice: [...]
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;[...]
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza: [...]
b) cele prevazute la lit. b)-c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei; [...]

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua!Am un salariat caruia i-am dat notificarea din partea angajatorului cu incetarea cim in perioada de proba, in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua,Sunt angajata in domeniul privat cu norma intreaga, la o firma dintr-un domeniu diferit de cel al...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mai. 2019 1 raspuns
Buna ziua!Va rog frumos sa imi spuneti daca stagiul militar si o perioada lucrata dar pentru carecontributiile salariale...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 1 raspuns
mama mea pensionaraPascu Ioana din Patarlagele Buzau a lucrat in zootehnie zi de zi( fara zile de concediu)peste 22 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Mai. 2019 2 raspunsuri