ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

demisie sau incetare cu acordul platilor


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca un angajat face o cerere de demisie in care solicita incetarea contractului de munca la 7 zile de la data cererii si administratorul este de acord, incetarea cim se face cu art 55 lit b sau cu art 81 alin 7? Incetarea cu art 55 lit b se face doar daca salariatul aduce o cerere prin care solicita incetarea cu acordul partilor?

Adaugata in: Resurse umane
Adina Alexandru
 User  Adina Alexandru
a intrebat la 23 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Feb. 2014
Daca el solicita incetarea la o anumita data ar trebui sa fie incetare cu acordul partilor in mod normal. Cu atat mai mult cu cat in cererea de demisie este trecuta o data anterioara celei in care ar trebui sa se incheie preavizul si renuntarea la durata lui se face de catre angajat in cazul de fata si nu angajator. Ceea ce inseamna ca fie angajatul intra sub incidenta art. 81 (8) fie trebuie schimbata denumirea in cerere de incetare cu acordul partilor. Demisia nu se aproba de catre angajator, acesta are obligatia de a o inregistra asa cum prevede legea. Puteti merge pe varianta incetarii cu 81 (7) dar personal va recomand sa mergeti pe o incetare cu acordul partilor daca nu se aplica art. 81 (8) in situatia de fata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marina Florina
 User Marina Florina (HR & Payroll Specialist, SC Societatea de Intretinere si Reparatii Drumuri Timisoara SA)
a raspuns la intrebare la 23 Feb. 2014
Daca angajatul in cererea sa a specificat cuvantul "demisie" deja inseamna preaviz, deci incetati cim cu art 81 alin. 7 din CM..

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
In perioada 1989-1993 am lucrat la TCL Cernavoda, apoi si-a schimbat numele TAGCM - Constanta. Am nevoie sa scot...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2021 6 raspunsuri
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: lucrez la o institutie care momentan nu este institutie publica si tin locul unei...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Sep. 2021 9 raspunsuri
Data nastere: 25.02.1962Angajare: 01.10.1987, inca sunt angaatGrupa de muncaI/100%-5 ani Grupa de muncaII/100%- 2 ani si...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Sep. 2021 2 raspunsuri
BunÄ? ziua,mai am 8 zile de concediu de odihna ??i vreau sa plec de la firma la care lucrez,am fÄ?cut cerere,patronul...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2021 1 raspuns
nascuta pe 27.08.1961 am 35 de ani 11 luni si 19 zile de munca ,5 ani 2 luni si 19 zile grupa ll cand pot iesi la pensie[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2021 1 raspuns
Buna ziua! Lucrez la o firma, mai am 8 zile de concediu de luat. MI-am anuntat patronul ca doresc sa intrerup...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2021 1 raspuns