ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Este obligatorie perioada de preaviz in cazul unei demisii dupa concediu crestere copil?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. In cazul in care ma aflu in concediu crestere copil de 2 ani iar la sfarsitul acestei perioade trebuie sa revin la serviciu dar nu mai doresc sau nu mai pot cum imi va inceta contractul de munca daca eu prezint o cerere de reluare a activitatii si apoi imi prezint demisia fara a avea posibilitatea sa merg in preaviz. Multumesc

Adaugata in: Resurse umane
Carmen Carmen
 User  Carmen Carmen
a intrebat la 19 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Feb. 2014
Singura situatie in care puteti demisiona fara preaviz este cea in care angajatorul nu si-a respectat obligatiile contractuale fata de dvs. Altfel, odata inaintata cererea de demisie, aveti obligatia de a efectua perioada de preaviz, nerespectarea ei asa cum este prevazuta in contract se incadreaza la abatere disciplinara prin absentare nemotivata si se poate declansa o procedura de cercetare disciplinara, cu dispunerea ulterioara a unei sanctiuni. Singura sanctiune pe care nu o va putea dispune va fi concedierea disciplinara, fiind obligat sa va mentina pe post timp de 6 luni de la revenirea definitiva din CIC (cf. OUG 111/2010). Contractul de munca se va suspenda ca urmare a absentarii dar asta nu inseamna ca va inceta in timpul suspendarii, ci se va prelungi pana cand veti reveni sa efectuati preavizul. Bine ar fi sa nu va complicati cu nerespectarea preavizului.

Ce puteti face insa este sa inaintati angajatorului o cerere de incetare cu acordul partilor in temeiul art. 55 b). Acest tip de incetare are loc la o data agreata de parti si nu implica o perioada de preaviz. Singurul lucru la care trebuie sa fiti foarte atenta este acelea ca o astfel de cerere poate fi refuzata de angajator, spre deosebire de demise unde angajatorul nu trebuie sa isi de acordul el avand doar obligatia inregistrarii cererii odata primite. Caz in care va recomand sa asteptati mai intai raspunsul scris al angajatorului din care sa reiasa ca este de acord cu solicitarea dvs de a inceta contractul la data solicitata, inainte sa nu va mai prezentati la lucru.


Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
ziua.Va prezint urm─?toarea situa??ie :B─?rbat, 60 ani pensionar militar la 55 ani dup─? 37 ani de activitate.Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns