ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

fond pentru handicapati


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara!

Imi puteti spune daca se mai plateste fondul de handicapati, in cazul cand firma are peste 50 angajati ?

Multumesc anticipat!

Adaugata in: Resurse umane
Maria Ana
 User  Maria Ana
a intrebat la 18 Ian. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Ian. 2012
Fondul la care faceti dvs referire exista in continuare, conform Legii nr. 448/2006 republicata 2008, legea privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, Art. 78.



Astfel ca, daca nu faceti parte din categoria institutiilor scutite de lege privind plata acestui fond:
- fie angajati 2 salariati la 50 de angajati
- fie platiti o suma 50% in salariul de baza inmultita cu numarul de locuri neocupate de persoane cu handicap. Astfel ca pentru 2 persoane cu handicap neangajate platiti suma de 700 lei. Daca aveti spre exemplu 3 posturi pentru persoane cu handicap, neocupate ati plati o suma de 1050 lei.
- fie cu suma calculata mai sus achizitionati produse sau servicii de la unitati protejate autorizate.

Art. 78 din legea 448/2006
......................
2 Autoritatile si institutiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel putin 50 de angajati, au obligatia de a angaja persoane cu handicap intr-un procent de cel putin 4% din numarul total de angajati.

3 Autoritatile si institutiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajeaza persoane cu handicap in conditiile prevazute la alin. 2, pot opta pentru indeplinirea uneia dintre urmatoarele obligatii:
a sa plateasca lunar catre bugetul de stat o suma reprezentand 50% din salariul de baza minim brut pe tara inmultit cu numarul de locuri de munca in care nu au angajat persoane cu handicap;
b sa achizitioneze produse sau servicii de la unitati protejate autorizate, pe baza de parteneriat, in suma echivalenta cu suma datorata la bugetul de stat in conditiile prevazute la lit. a.
....................
4 Fac exceptie de la prevederile alin. 2 institutiile publice de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala.

Mai multe detalii pe marginea acestei probleme puteti gasi si aici:

http://fiscalitatea.manager.ro/studiu-de-caz:-fondul-pentru-persoane-cu-handicap-1106/

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021