ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Incetare cim la sfarsitul perioadei de proba


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In cazul incetarii contractului in baza art 31 (3) - la sfrşitul perioadei de probă, este obligatoriu sa se faca o evaluare a salariatului atat timp cat articolul mentionat spune ca nu este necesară motivarea acestei decizii?

Adaugata in: Resurse umane
Brindusa Eu
 User  Brindusa Eu
a intrebat la 14 Apr. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Apr. 2014
Nu, nu este obligatorie. Numai in cazul incetarii in temeul art. 61 d) - ca uramre a necorespunderii profesionala - este obligatorie parcurgerea acestei etape.

Art. 61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
......................
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.

Art. 63
(2) Concedierea salariatului pentru motivul prevazut la art. 61 lit. d) poate fi dispusa numai dupa evaluarea prealabila a salariatului, conform procedurii de evaluare stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau, in lipsa acestuia, prin regulamentul intern.

Alte intrebari despre Resurse umane

Expertii nostri
Ioana Popa
Marius Ion violeta Georgescu adriana iancu Viviana Serni Radu Anton G Stancu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Cumnatul meu lucreaza la o firma ce distribuie muncitori in afara tarii. A venit la sfarsitul lunii iulie in...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Sep. 2022 1 raspuns